Co ovlivní českou ekonomiku v příštím roce

Vývoj v Německu

České HDP je z 80 procent závislé na německém růstu. Německá ekonomika dynamicky roste.

Investice

České firmy více investují a plánují a budou i v příštím roce. Očekává se navíc větší příliv investic ze zahraničí.

Levné peníze

ČNB drží úrokové sazby níže než eurozóna. Podnikatelé proto mají přístup k levným zdrojům.

Rozpočtové škrty

Především stavební firmy pocítí propad veřejných zakázek. Další úsporná opatření dopadnou i na spotřebitele.

Ceny surovin

Firmy se obávají zvýšených nákladů kvůli růstu cen elektřiny a dalších surovin. 

Firmy v Česku začaly do budoucna hledět s optimismem. Jejich důvěra v ekonomický vývoj je podle Českého statistického úřadu nejlepší od předkrizového období v srpnu 2008 - tedy před pádem americké banky Lehman Brothers. Některé firmy považují krizi již za ukončenou.

Dobrou náladu živí přibývající pozitivní signály. Hlavní tahoun českého vývozu - Německo - letos poroste o 3,7 procenta oproti předchozímu roku, což je nejlepší výsledek za více než deset let. Také nezaměstnanost roste pomaleji, než se čekalo. Firmám přibylo objednávek, přestaly škrtat a začínají investovat.

Takzvaný "indikátor důvěry" v podnikatelském sektoru v prosinci meziročně vzrostl o 17,5 procentního bodu. Tento důležitý parametr pro stabilitu ekonomiky zjišťují statistici každý měsíc mezi 2400 respondenty. Čím je číslo vyšší, tím je to pro ekonomiku lepší. Loni to bylo -1,7 %, letos +15,8 %.

Nejlepší nálada panuje mezi průmyslníky, jejichž očekávání se zlepšilo o plných 26,7 procentního bodu oproti loňskému prosinci. Týká se to menších dodavatelů i průmyslových kolosů, které v uplynulých měsících těžily z oživení.

Stavebnictví je i nadále v krizi

Například firma Siemens zvyšuje výrobu v devíti závodech, nabírá více než stovku vývojářů a konstruktérů a obsazuje tři sta nových pozic v administrativním centru. "Příští rok teprve potvrdí, zda je trend opětovného vzestupu stabilnějšího charakteru," řekl Eduard Palíšek, generální ředitel Siemens. Zlepšení tržeb o 10 procent odhadují pro příští rok i ostravské Vítkovice, růst čeká například i Ford Motor Company.

Naopak pochmurná je situace ve stavebnictví, kde se krize teprve naplno začíná projevovat. Hlavním důvodem je pokles veřejných zakázek.

"Kvůli restriktivní politice vlády se snižují veřejné stavební zakázky až o 70 procent ve výstavbě dopravní infrastruktury a až o 30 procent v pozemním stavitelství," řekl Michal Talian ze společnosti Hochtief s tím, že tržby firmy budou za letošek o pětinu nižší než vloni a zlepšení nečeká ani v příštím roce. V posledních měsících se zhoršuje také očekávání obchodníků. Obávají se, že Češi budou kvůli nezaměstnanosti a plánovaným vládním škrtům víc šetřit.

Vývoj v příštím roce zřejmě potáhnou hlavně vývoz a investice - domácí i zahraniční. Růstu pomůže také obnovená důvěra podnikatelů, kteří se už nebojí zvyšovat zásoby na skladech.

Podle bankéřů bude Česko jako zdravá a stabilní ekonomika pro investory lákavou příležitostí. "V oblasti akvizičního a projektového financování startuje docela zajímavá poptávka," řekl šéf ČSOB Pavel Kavánek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist