Ukradené povolenky

1 povolenka = 14,61 eur
tolik je základní tržní cena povolenky

asi 167 milionů korun
činí ztráta české společnosti Blackstone Global Ventures, které z účtu zmizelo 470 tisíc povolenek

5 zemí
hlásí problémy s útoky hackerů na systém obchodování emisních povolenek.
Česko, Polsko, Estonsko, Rumunsko a Rakousko

Z účtu české společnosti Blackstone Global Ventures, která obchoduje s emisními povolenkami, zmizelo 470 tisíc emisních povolenek. Informovala o tom agentura Reuters. Podle zástupce firmy byly povolenky převedeny do Estonska.

Polsko, Estonsko a Řecko poté následovaly rozhodnutí českého operátora OTE a uzavřely své registry povolenek na emise oxidu uhličitého kvůli obavám z útoku hackerů. Uvedli to operátoři a Evropská komise. OTE dříve ve středu oznámila, že její registr je dočasně nedostupný kvůli závažným technickým komplikacím.

Evropská komise po zprávách z Česka pozastavila nejméně na týden většinu transakcí v Systému obchodování s emisemi (ETS) a stejný krok učinil i francouzský trh BlueNext.

Tržní cena jedné povolenky je podle Reuters 14,61 eur, pro českou firmu by to tak znamenalo škodu ve výši zhruba 167 milionů korun.

Firma registrovaná v Praze sdělila, že událost ohlásila české policii. Povolenky EUA byly podle proti vůli společnosti převedeny do Estonska, poté ale o nich nemá další informace.

Již o den dříve přerušilo činnost svého registru emisních povolenek Rakousko, a reagovalo tak na útok hackera z 10.ledna.

Podle zástupce správy rejstříku emisních povolenek OTE Miroslava Řehoře se neoprávněné manipulace s povolenkami Blackstone Global Ventures podobají problémům rakouského registru. "Dnes ráno kolem osmé hodiny jsme dostali od držitele účtu reklamaci, že včera (v úterý) na jeho účtu proběhla transakce bez jeho vědomí," sdělil ČTK Řehoř. OTE pak registr uzavřel. "Opravdu došlo k nějakému nestandardnímu zásahu do dat registru. Nyní nelze v registru provádět žádné operace," dodal Řehoř.

Správce registru o problému informoval Evropskou komisi a další zodpovědné orgány. Nyní pracovníci registru vyšetřují okolnosti manipulace s povolenkami. "Snažíme se zjistit, jak bylo tu transakci možné provést," řekl Řehoř. Pak bude pode něj nutné systém zabezpečit, aby se problém nemohl opakovat. Registr by tak mohl být mimo provoz několik dní.

Obchody se na týden zastaví

Evropská komise v podvečer sdělila, že většinu obchodů na ETS nejméně do 26. ledna pozastavuje a povoleno bude jen přidělování a odevzdávání povolenek. V systému se obchodují na celoevropské úrovni vládami vydávané povolenky na emise oxidu uhličitého, který podle převládající vědecké teorie přispívá ke globálnímu oteplování. Pokud je producenti emisí nespotřebují, mohou je prodat těm, které potřebují emise zvýšit.

K 17. hodině SEČ uzavřel na neurčito obchodování i francouzský promptní trh s emisemi BlueNext. Reagoval tím na požadavky na zásah po informacích o bezpečnostních hrozbách.

"Všichni obchodníci z trhu odešli. To je vážné," řekl Reuters jeden z obchodníků. Incident dál snižuje už tak silně narušenou pověst trhu s emisemi. Ten se v posledních dvou letech stal rejdištěm série podvodů jako prodeje použitých povolenek, internetových léček typu phishingu a podvodů s daněmi z přidané hodnoty.

Rakouským incidentem se zabývá také sekretariát Evropské komise, i když zodpovědnost za jednotlivé registry mají členské země.

Správci registrů jsou na pozoru od loňského listopadu, kdy se ztratilo 1,6 milionů emisních povolenek z rumunského účtu společnosti Holcim. Povolenky mají sloužit k omezení škodlivých emisí. Pokud je společnosti produkující emise nespotřebují, mohou je prodat či použít v dalších letech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist