Výkonný výbor Českého olympijského výboru (ČOV) na svém středečním jednání konstatoval, že je nutné svolat mimořádnou valnou hromadu loterijní společnosti Sazky, která by umožnila změnu stanov a navýšení jejího základního jmění.
Jako dvouprocentní akcionář Sazky mimo jiné doporučil jednat se všemi možnými finančními partnery, kteří nechtějí zachovat současné vedení Sazky. Ke svolání valné hromady však musí požádat minimálně tři procenta akcionářů loterijní společnosti.
Členové výkonného výboru ČOV ve svém usnesení po středečním jednání uvedli, že při rozhodování o využití prostředků v Sazce došlo k chybám, které v důsledcích vedly k současné krizi a přivedly Sazku na pokraj krachu. "Zásadní možností záchrany je razantní zvýšení základního jmění a okamžité zastavení dalšího zadlužování," uvedl ve středu ČOV.
Ke vstupu případného investora do Sazky, kterých se v posledních týdnech objevilo několik, je podle vedení ČOV potřeba změnit stanovy Sazky. "K tomu je nezbytné svolat mimořádnou valnou hromadu Sazky," stojí v prohlášení. Mimořádnou valnou hromadu mohou iniciovat tři procenta akcionářů, přičemž ČOV vlastní jen dvě. "Pokusíme se o to, jednání začínáme," řekl předseda ČOV Milan Jirásek.
Problémem při případné změně stanov je zadlužení Sazky a dluhopisová dokumentace. "Je otázkou, zda valná hromada bude dostačovat ke změně stanov, nebo by změnu struktury museli schválit i věřitelé," řekl Jirásek.
I tento fakt si ČOV zjistí, ale na svolání valné hromady bude pracovat. "Otálení není možné, nikdo neví, jak rychle bude postupovat soud v insolvenčním řízení a všechny kroky je potřeba uskutečnit rychle, aby to nebylo při vyhlášení případného úpadku," řekl Jirásek.
ROZHOVOR
|
Za ČOV by měl vést iniciativu Jiří Kejval, místopředseda ČOV pro ekonomiku. Ten má podle Jiráska nabídku Sazky účastnit se třeba jednání s držiteli bondů.
Olympijský výbor doporučil jednat se všemi možnými finančními partnery, kteří předložili nebo předloží nabídky. Nedoporučuje ale ty, které jsou pro zachování stávajícího vedení Sazky. Jinými slovy by mělo jít o odvolání šéfa Sazky Aleše Hušáka a jeho týmu .
"Takové nabídky v podstatě konzervují situaci, která vedla ke vzniku problémů, neřeší jej a vede k dalšímu zadlužování společnosti," uvedlo ČOV.
Ekonom.cz: ČSTV shání peníze. Chystá prodej majetku - čtěte ZDE
Poker kolem Sazky vrcholí. O její budoucnosti rozhodne vedení ČSTV - čtěte ZDE
Insolvenční řízení už běží
Sazka je od pondělí 17.ledna v insolvenčním řízení. Podnikatel Radovan Vítek podal u Městského soudu v Praze na Sazku insolvenční návrh a soud zveřejněním v insolvenčním rejstříku řízení zahájil. Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun, Sazka ale jeho pohledávky neuznává a tvrdí, že není v insolvenční situaci.
Soud, který dostal v pondělí od společnosti Moranda podnikatele Radovana Vítka návrh na zahájení insolvenčního řízení s loterijní společností Sazka, nemá k dispozici některé důležité dokumenty. Vyplývá to z informací zveřejněných na serveru justice.cz.
Soud proto vyzval Morandu, aby ve lhůtě sedmi dnů ode dne doručení usnesení soudu doložila, že má dokumenty potvrzující, že Sazka skutečně získala peníze od Komerční banky.
"K doložení splatné pohledávky vzniklé ze smlouvy je třeba, aby věřitel (Vítek) prokázal vedle existence smlouvy též poskytnutí plnění dlužníkovi (Sazka)," rozhodl soud. Pokud dokumenty do sedmi dnů nedostane, podle zákona insolvenční řízení zastaví.
Vítkův právník Tomáš Rybář však ČTK řekl, že chybějící dokumenty soudu včas dodá. "Obrátili jsme se na Komerční banku a vyzvali ji k předložení těchto dokumentů. Banka to přislíbila, předpokládám, že je do čtvrtka insolvenčnímu soudu dodáme," uvedl Rybář.
Kořan: Máme jednoho investora
Sazka čelí problémům zejména kvůli vysokým splátkám za výstavbu pražské O2 areny držitelům dluhopisů. Sazka vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu.
Akcionáři Sazky dostali tři oficiální nabídky od investorů k řešení situace. Podnikatel Martin Ulčák nabízí 200 milionů Kč ročně na deset až 15 let s podmínkou, že si Sazka udrží čistý zisk na současné úrovni. Synot slíbil 250 milionů ročně v příštích 15 letech a finanční skupina Penta 130 milionů s garancí na 30 let. Všichni tři zároveň nabídli dvě až tři miliardy na okamžitou pomoc.
Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) se podle svého předsedy Pavla Kořana jako majoritní akcionář loterijní společnosti Sazka rozhodl pro spolupráci zatím s jedním nejmenovaným investorem. Změnu vlastnické struktury společnosti Sazka odmítl, řekl ve středu Kořan senátorům z podvýboru pro sport, jimž přišel spolu s generálním ředitelem Sazky Alešem Hušákem objasňovat situaci.
"Rozhodli jsme se pro spolupráci s takzvaným menším investorem, v určité době je jediný. Rozšiřuje se samozřejmě spektrum zájemců o obchod v tomto ohledu. Jsem přesvědčený, že v horizontu jednoho měsíce bude výrazně jasněji," uvedl Kořan. Konkrétnější být nechtěl.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist