Německo kvůli současným problémům japonských jaderných elektráren pozastavilo prodloužení životnosti německých nukleárních zařízení. Odpoledne to na tiskové konferenci v Berlíně oznámila kancléřka Angela Merkelová. ,,Je to moratorium (na platnost rozhodnutí z loňska) a toto moratorium bude trvat tři měsíce," vysvětlila kancléřka. V získaném čase má být prověřena bezpečnost všech 17 jaderných reaktorů v zemi s ohledem na aktuální poznatky z Japonska. ,,Situace po tomto moratoriu bude odlišná než situace před ním," sdělila Merkelová a dodala, že o bezpečnosti jaderných elektráren v Německu je stále přesvědčena. Možnost moratoria na delší využívání jádra v Německu, schváleného loni, už v pondělí připustil i ministr zahraničí Guido Westerwelle.

Tlak opozice kvůli Japonsku sílí

Kabinet Merkelové se kvůli nynějším problémům jaderných zařízení v Japonsku poničeném zemětřesením a cunami dostal pod velký tlak opozice a veřejnosti, která s oddálením odstavení německých jaderných elektráren nesouhlasí. Kvůli obavám z možného opakování japonského scénáře v Německu žádají tamní odpůrci jádra okamžité zastavení provozu v nejstarších elektrárnách.

Merkelová již o víkendu slíbila nechat prověřit bezpečnost všech nukleárních reaktorů v zemi. Dnes to zopakoval i Westerwelle. "Potřebujeme novou analýzu rizik," prohlásil šéf koaličních svobodných demokratů (FDP), podle něhož by to měla provést komise nezávislých expertů.

Westerwelle přitom dodal, že si umí představit dočasné pozastavení prodloužení životnosti německých jaderných elektráren. Ty mají podle loňského rozhodnutí vlády a parlamentu fungovat v průměru o 12 let déle, než bylo dříve plánováno.

Agentura DPA upozornila, že jakýkoli zásah do délky životnosti německých jaderných zařízení musí schválit obě komory tamního parlamentu. Prodloužení začalo platit od 1. ledna letošního roku, odpůrci jádra se ho ale chystají napadnout u německého ústavního soudu.

Prověřit všechny jaderné reaktory v zemi nařídila podle agentury AP dnes indická vláda. Podle premiéra Manmóhana Singha mají tamní úřady a státní energetická společnost provést testy, zda zařízení vydrží velkou přírodní katastrofu jako zemětřesení nebo cunami. Švýcarská vláda zase odložila schvalování plánů výstavby nových jaderných elektráren do doby, než budou vyšetřeny výbuchy vodíku v japonských nukleárních zařízení.

Kvůli neštěstí v Japonsku a poškození tamních jaderných elektráren se otázka využívání jádra stala v Německu znovu tématem číslo jedna. Důvodem jsou i blížící se zemské volby v Bádensku-Württembersku, tradiční baště kancléřčiných křesťanských demokratů (CDU). Předvolební průzkumy tam vládnoucí koalici CDU a FDP dávají zhruba stejné šance jako levicové opozici, která žádá odklon od jádra.

Jaderná energetika, kterou odmítá i většina Němců, by se tak podle analytiků mohla stát jazýčkem na vahách v tomto hlasování, které se uskuteční 27. března. Pokud v něm vládní strany neuspějí, nevylučují odborníci velké otřesy na německé politické scéně.

Ministryně životního prostředí Bádenska-Württemberska Tanja Gönnerová dnes připustila, že pokud tamní elektrárny bezpečnostními testy neprojdou, mohly by se odpojit ze sítě ještě před volbami. Tamní zařízení zkoumají ode dneška inspektoři vyslaní zemskou vládou.

Souběžně s volbami v Bádensku-Württembersku se na konci března konají také zemské volby v Porýní-Falci. O týden dříve budou o složení regionálního parlamentu a vlády rozhodovat obyvatelé Saska-Anhaltska.

Brusel svolává kvůli potížím japonských elektráren unijní experty

V Bruselu se v úterý v reakci na potíže s japonskými jadernými elektrárnami po pátečním ničivém zemětřesení uskuteční mimořádná schůzka expertů členských zemí na jadernou energetiku. Rakousko mezitím zopakovalo požadavek, aby středoevropské jaderné elektrárny prošly testy odolnosti.

"Ke zhodnocení situace v Japonsku a také obecného stavu připravenosti v rámci Evropské unie komisař (Günther) Oettinger svolal koordinační schůzku na úterý 15. března," řekla mluvčí komise Pia Hansenová. "Bude to otevřená debata," doplnila další z mluvčích komise Helen Kearnsová.

Maďarské předsednictví v dnešním prohlášení zdůraznilo, že události v Japonsku nemají žádné dopady na evropské obyvatelstvo. Úrovně radiace jsou ve všech členských státech v normálu. "Musíme zdůraznit, že rozhodnutí využívat jadernou energetiku přináleží do výhradní kompetence členských zemí," podotklo předsednictví. Jaderné elektrárny má nyní 14 z 27 států EU.

Rakouský ministr životního prostředí Nikolas Berlakovich při příjezdu na dnešní zasedání s kolegy ze členských zemí EU zopakoval, že Vídeň v reakci na události v Japonsku chce, aby středoevropské jaderné elektrárny prošly testy odolnosti.

"Jsou opravdu odolné vůči zemětřesením? Jak fungují chladicí systémy jejich reaktorů?" řekl Berlakovich a dodal, že testy by měly být provedeny rychle. Rakousko je známým odpůrcem jaderné energie, dlouhodobým trnem v oku mu je třeba česká elektrárna v Temelíně.

Vznést to sice chce už dnes, avšak otázky jaderné energetiky v EU spadají po jiné ministry než ty zodpovědné pro životní prostředí. Nicméně už v úterý by se mělo na Evropské komisi uskutečnit jednání jaderných expertů z členských zemí EU, které by situaci v Japonsku mělo být věnováno. Na něm by se o takovýchto výzvách mohlo jednat.

"Půjde o kontrolu bezpečnosti," nastínila Kearnsová očekávané téma jednání. Dodala, že by si země EU měly říct, zda vše funguje, jak má, nebo zda je třeba něco zlepšit, lépe koordinovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist