Vývoj ceny dubnových kontraktů elektřiny na Energetické burze Praha
 
autor: PXE

Rozhodnutí Německa o dočasném odstavení sedmi jaderných reaktorů kvůli obavám z případného opakování problémů, které sužují japonskou jadernou elektrárnu Fukušima, citelně zvedlo ceny elektřiny v Evropě. V Německu ceny elektřiny, kterou do sítí producenti dodají v dubnu, vzrostly dokonce o 17,9 procenta. S informací přišly Financial Times.

Cena elektřiny se v úterý vyšplhala až na 64,25 eur (1570 korun) za kilowatthodinu, což je vůbec nejvyšší jednodenní nárůst od roku 2003. Od pátku, kdy v Japonsku udeřilo zemětřesení a následně i ničivá vlna tsunami, ceny vzrostly již téměř o 28 procent.

"Tyto nárůsty ze dne na den jsou obrovské a budou mít dopad na ceny elektřiny v celé Evropě," řekla FT Zoe Doubleová z londýnské společnosti ICIS Heren, která sleduje dění na trzích s energiemi. Kromě Německa ceny elektřiny v současnosti rostou nejvíce ve Španělsku a Francii, která je na výrobě jaderné energie životně závislá. Cena elektřiny ale roste i na Energetické burze v Praze. Včera se dubnové kontrakty elektřiny vyšplhaly až na 61 eur za megawatthodinu (viz graf vlevo). Analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus ale situaci uklidňuje: ,,Já osobně si myslím, že dojde k mírné korekci cen a jejich návratu spíše k úrovni kolem 55 eur za megawatthodinu než 60 eur za megawatthodinu." Podle Hatlapatky by k dlouhodobému růstu ceny elektřiny přispěl jen souběh okolností jako je uzavření části jaderných elektrárenv Německu, obnovení rovnováhy na trhu s plynem a obnovení růstu poptávky po elektřině v regionu střední Evropy.

Merkelová souvislost nevidí

Německá kancléřka se v úterý rozhodla dočasně odstavit sedm jaderných reaktorů v zemi, které byly postavené ještě před rokem 1980. Rozhodnutí je prozatím platné pro tři měsíce, kdy se bude německá vláda rozhodovat, zda prodlouží chystané odstavení jaderných elektráren v roce 2022. Podle Merkelové je jaderná katastrofa v Japonsku "zlomovým bodem v historii naší technologicky založené společnosti". K současnému růstu cen elektřiny pak Merkelová v  rozhovoru pro televizi RTL řekla;: ,,Jakýkoli úbytek má přirozeně dopad na ceny. Nepozoruji ale dramatickou změnu (v ceně) jako následek dočasného odstavení 7 starších jaderných elektráren."

ČEZ situaci monitoruje

Zpráva je pozitivní pro ČEZ. Společnost má pro příští rok prodaných 65 procent elektřiny za ceny 52 eur za megawatthodinu a pro rok 2013 18 procent za 53 eur za megawatthodinu. Podle mluvčího ČEZu Ladislava  Kříže se zvýšení cen elektřiny po odstavení jaderných elektráren v Německu dalo čekat. ,,Jaderné elektrárny jsou nákladově nejníže a pokud vypadne z energetického mixu tato nejlacinější část pak cena na trhu o to více reaguje," sdělil serveru iHned.cz Kříž. Zároveň dodal, že pokud by se ceny držely vysoko dlouhodobě, ČEZ bude zdražovat. ,,Naprostá většina zákazníků má ceny určeny celoročně, takže momentální situace konečné ceny příliš neovlivní. Pokud tomu bude déle, pak se to promítne i do konečných cen.

Akcie ČEZu na zprávu příliš nereagují. Jejich mezidenní růst se na pražské burze v poledne pohyboval kolem půl procenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist