Telekomunikační firma Volný podala v pondělí na společnost Telefónica O2 žalobu na náhradu škody ve výši přesahující čtyři miliardy korun kvůli stlačování marží u internetu ADSL. Telefóniku 02 ve stejné věci šetří i ÚOHS. Volný to uvedl v tiskové zprávě.

Podle informací HN byla podána žaloba již v pondělí. Mluvčí Telefónicy O2 Martin Žabka odmítl serveru iHNed.cz zprávu komentovat. Podle ČTK Žabka připomněl, že Volný svých 13.000 nefiremních zákazníků ADSL letos v únoru prodal právě Telefónice a ADSL přestal poskytovat.

Podle Volného docházelo k porušování hospodářské soutěže po dobu šesti let, kdy operátor nastavoval tak nízké marže, že jim nemohly jiní účastníci trhu konkurovat.

"Na konci roku 2003 Volný poskytoval výhodný přístup k internetu téměř jedné třetině českých uživatelů. Telefónica O2 Czech Republic svou nezákonnou cenovou politikou zabránila společnosti Volný a ostatním svým konkurentům nabízet zákazníkům cenově zajímavé připojení k internetu prostřednictvím ADSL," uvedl Martin Dvořák, obchodní a marketingový ředitel společnosti Volný.

Stlačování marží

Volný, stejně jako ÚOHS, napadl tzv. stlačování marží (margin squeeze). To znamená, že případný dominantní poskytovatel nastaví na navazujícím maloobchodním trhu takové ceny vlastního produktu, že ostatní konkurenční operátoři využívající jeho velkoobchodní nabídku mu nejsou schopni konkurovat.

Volný si jako právního poradce zvolil advokátní kancelář Pierstone, která již úspěšně zastupovala v podobných případech jiné společnosti. Právníci na žalobě pracovali od roku 2009.

"Žaloby o náhradu škody v soutěžních případech podporuje i Evropská komise, která již ze stejných důvodů pokutovala mateřskou společnost TO2 CR ve Španělsku," uvedl partner Pierstone Tomas Schollaert.

Volný je významný český poskytovatel telekomunikačních služeb, který působí na trhu od roku 1995. Firma se zaměřuje na telekomunikační služby pro domácnosti a firmy. Od roku 2009 patří do telekomunikační skupiny Dial Telecom.

Telefónica o2 je dominantní poskytovatel internetového připojení přes ADSL na konci loňského roku firma měla přes 800.000 přípojek.