Průmyslová výroba v únoru meziročně zpomalila růst na 13 procent po lednovém revidovaném růstu o 16,4 procenta. V porovnání s předchozím měsícem byla produkce po očištění od sezonních vlivů vyšší o 0,2 procenta. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad.
Podle Petra Dufka, analytika ČSOB nabírá průmysl obrátky. "Meziroční růst o 13 % odpovídá zhruba očekávání a nepřekvapuje ani vysoký vzestup výroby automobilů, kovo výrobků a strojírenství," uvedl v rakci na data.
Podle statistiků opět k růstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů. „Oživení výroby v Česku táhne zejména automobilový průmysl a jeho dodavatelé. Přísun nových zakázek, především ze západní Evropy, dodává podnikům optimismus, nicméně stále drží náklady na uzdě," poznamenal k tomu Petr Smutný, partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací, PwC ČR.
Dobrou zprávou je, že i nadále se roste hodnota nových zakázek, která proti stejnému období loni vzrostla o 12,5 procenta. Nové zakázky ze zahraničí přitom vzrostly o 18,2 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky pouze o 3,0 procenta.
"Aktuální čísla jasně ukazují, že česká ekonomika zůstává i nadále dvourychlostní. Na jedné straně vidíme sílící průmysl, na straně druhé zaostávající služby," donmívá se Dufek.
Šanci zvýšit toto číslo bude mít i výpadek japonského průmyslu v souvislosti s havárií jaderné elektrárny ve Fukušimě.
"Vybraní tuzemští výrobci, zejména z automobilového, elektrotechnického či chemického průmyslu, dostanou také pravděpodobně možnost nahradit svou produkcí výpadek japonských továren postižených přírodní katastrofou,“ dodává Smutný.
Stavebnictví růst zpomalilo
ČSÚ vydal i nová data o stavební produkci. Ta v únoru meziročně vzrostla reálně o 5,6 procenta. Po očištění od sezónních vlivů byla meziměsíčně vyšší o 1,1 procenta. jd eo zpomalení po lednovém meziročním růstu o 8,3 procenta.
Stavebnictví podle Dufka sice rovněž naznačuje pozitivní obrat, avšak "stále platí, že jeho výsledky vycházejí ze srovnání s velmi nízkým statistickým základem ze začátku loňského roku."
Stavební úřady vydaly meziročně o 2,9 procenta stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota vzrostla o 91,2 procenta. Dokončeno bylo o 33,7 procenta bytů méně. Byly zahájeny stavby o 14,5 procenta bytů více než loni.
"O tom, že se jedná o startující oživení výstavby je však zatím velmi předčasné hovořit. Spíše jde o efekt nízké srovnávací základny. Loni v únoru se totiž začalo stavět nejméně bytů od roku 2006," varuje Dufek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist