Energetická společnost ČEZ v posledních dnech, kdy výrazně vzrostla cena elektřiny na burze, zrychlila prodej elektřiny, aby vylepšila svůj budoucí hospodářský výsledek. Naopak nákup elektřiny na trhu firma utlumila, aby omezila zdražení proudu pro konečné zákazníky. Na semináři o energetice to ve středu v Poslanecké sněmovně řekl generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman.
Německé rozhodnutí zvedlo ceny
Růst cen elektřiny na burze souvisí s rozhodnutím Německa odstavit některé své jaderné elektrárny. Země se kvůli tomu potýká s nedostatkem energie a velká část prodané energie z ČR tak míří právě do Německa.
Cena elektřiny na německé burze během posledních týdnů vzrostla o více než deset procent na zhruba 60 eur (zhruba 1450 Kč) za megawatthodinu. V podobném rozsahu se zvýšila také cena elektřiny s dodáním v příštím roce na pražské energetické burze.
Hrozí zdražení až o několik procent
Podle některých analytiků by se růst ceny elektřiny na burze v příštích dvou letech mohl projevit několikaprocentním zdražením proudu pro konečné spotřebitele. Letos by je však zdražení postihnout nemělo, protože již mají většinou zafixované ceny.
"Máme zájem, aby elektřina pro zákazníka zdražila co nejméně," řekl Roman. "Proto jsme nákup elektřiny utlumili," dodal.
Německá vláda v polovině března nařídila dočasnou odstávku sedmi nejstarších reaktorů v Německu kvůli prověření jejich bezpečnosti po jaderné havárii v japonské elektrárně Fukušima. Trvat by měla tři měsíce, během nichž chce německá vláda přezkoumat bezpečnost všech 17 jaderných elektráren v zemi. Zda odstavené elektrárny zůstanou mimo provoz i po vypršení této lhůty, není zatím jasné.
Trh se obává, že trvalé odstavení německých elektráren způsobí v Evropě výrazný úbytek nabídky energie. Výpadek by musely nahradit zřejmě plynové a uhelné zdroje.
Vyšší ceny i kvůli obnovitelnům zdrojům
Roman také upozornil, že Evropská unie klade čím dál větší důraz na obnovitelné zdroje. V příštích deseti letech plánuje EU investovat do obnovitelných zdrojů stovky miliard eur. "To samozřejmě povede ke skokovému zdražení elektrické energie v Evropské unii. Již dnes zákazníci v Německu platí více za příspěvek na obnovitelné zdroje než za samotnou elektřinu," řekl Roman.
Podle šéfa ČEZ energetické podniky při prudkém rozvoji obnovitelných zdrojů opomenuly zároveň investovat do rozvoje energetických sítí. Německo například podcenilo posílení své přenosové sítě v souvislosti s výstavbou větrných a solárních elektráren. Výroba z těchto zdrojů se přenáší i do české soustavy. "Tisíce megawatt se nekontrolovatelně valí na naši síť, protože ta německá nestačí. Kdybychom chtěli férově ohodnotit to, že Němci používají naši síť, měli by nám platit šest až sedm miliard korun ročně," uzavřel Roman.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist