Čínská centrální banka zvýšila povinné minimální rezervy o půl procentního bodu na rekordních 20,5 procenta. Chce tak zesílit boj proti inflaci, která se v březnu vyšplhala nejvýše za téměř tři roky. Od začátku roku je to už čtvrtý takový krok, od loňského října už Čína zvýšila rezervy sedmkrát.

Povinné minimální rezervy představují procentní poměr z vkladů, které si komerční banky musejí uložit na účet v centrální bance. Po novém zvýšení rezerv by mělo být takto vázáno už asi 350 miliard jüanů (asi 898 miliard Kč), které by jinak banky mohly využít na poskytování úvěrů.

Obavy ze sociálních nepokojů

Nové opatření je platné od čtvrtka 21. dubna a pro investory není příliš překvapivé. Vláda už totiž několikrát deklarovala, že prioritou je pro ni vedle udržení silného růstu ekonomiky také snižování inflace. Ta v březnu vystoupila na 5,4 procenta a je nejvyšší od července 2008.

"Tímto zvýšením centrální banka pokračuje ve zpřísňování měnové politiky. Data o růstu HDP za první čtvrtletí ukazují, že ekonomika si vede dobře, takže prostor pro další zvyšování rezerv tady ještě pořád je," řekl ekonom makléřské společnosti Guosen Securities Lin Sung-li. Čína loni obnovila i cyklus zvyšování úrokových sazeb.

Vláda se snaží růst cen všemožně mírnit, protože inflace je nyní z valné části odrazem dražších potravin. Peking se obává, že další růst cen základních potravin by mohl vést k sociálním nepokojům, protože chudí lidé na potraviny dávají často až polovinu příjmů.

Základní úrokové sazby centrální banka naposledy zvýšila před dvěma týdny. Roční zápůjční sazba je tak na 6,31 procenta, roční depozitní sazba činí 3,25 procenta.