Energetický a průmyslový holding (EPH) zvažuje, že za dva roky vstoupí na burzu. Své akcie zřejmě veřejně nabídne na bratislavské, pražské i varšavské burze. Informoval o tom dnes slovenský deník Hospodárske noviny. Primární nabídkou akcií (IPO) chce holding získat finance na akvizice dalších energetických firem v Evropě.

"Naším cílem je být připraven na IPO a obrátit se na trhy v roce 2013," řekl deníku Daniel Křetínský, který v EPH kontroluje 20 procent. Zbylý podíl si rovným dílem dělí skupiny J&T a PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Akcionáři podle Křetínského o vstupu na burzu zatím definitivně nerozhodli, na IPO se však chystají. "Kromě jiného se připravujeme také na vydávání mezinárodních dluhopisů. Ty bychom vydali už v druhé polovině roku 2012," dodal Křetínský.

Pokud spolumajitelé holdingu definitivně schválí vstup na burzu, cenné papíry zřejmě nabídnou v Praze, Varšavě i v Bratislavě. "V případě, že bude funkční bratislavská burza, dokážu si jen těžce představit, že bychom na ni nešli," poznamenal Křetínský. Neupřesnil však, kolik peněz by chtěli akcionáři EPH z veřejné nabídky získat a o kolik jsou ochotni snížit své podíly.

"Finance budeme potřebovat na koupi aktiv, jichž se chtějí dnes zbavit téměř všechny velké evropské energetiky se snahou snížit své vlastní zadlužení," uvedl Křetínský. Energetický holding by chtěl v budoucnu na Slovensku získat tři teplárny, zájem má také o podniky v Polsku nebo Německu.