vstoupil solidně do roku 2011, když v pátek reportoval výsledky za první kvartál, podle kterých se čistý zisk petrochemické společnosti meziročně zvýšil o 155 milionů na 464 milionů korun.
Firmě se také podařilo oproti minulému kvartálu zlepšit tržby, a to o více než miliardu korun. Unipetrol tak vykázal výnosy lehce nad úrovní 23 miliard korun.
„EBIT, který jsme vytvořili v tomto čtvrtletí, je druhý nejlepší za poslední dva roky, a to hlavně díky významnému zlepšení v petrochemickém segmentu. Takový výsledek potvrzuje, že odvětví, ve kterých působíme, se postupně zotavují a že se nám podařilo za poslední dva roky významně zlepšit naši konkurenceschopnost," řekl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Piotr Chełmiński.
,,Výsledky jsou v souladu s očekáváním, neočekáváme tedy žádnou tržní reakci na jejich oznámení" sdělil analytik Jan Tomaník ze společnosti WOOD & Company.
Zvyšují se prodeje nafty
Dle vyjádření managementu firmy k lepším výsledkům petrochemické firmy, která patří pod polský PKN Orlen, pomohly příznivé externí podmínky. Unipetrol zaznamenal výrazný meziroční nárůst objemů prodeje olefinů (+13%) a také vyšší objemy prodeje benzinu i nafty (+9%), a to jak na úrovni velkoobchodu, tak i maloobchodu. Vývoz pohonných hmot tvoří zhruba třetinu produkce Unipetrolu a směřuje zejména na Slovenska.
Nicméně objemy prodejů benzínu byly podle podniku negativně poznamenány pokračujícími nákupy motoristů v zahraničí z důvodu přetrvávajících cenových rozdílů a také historicky nejvyššími prodejními cenami u čerpacích stanic.
I tak ale Unipetrol zaznamenal v prvním čtvrtletí tohoto roku až 39 procentní zvýšení zájmu o jeho prémiová paliva Verva.
Firma řeší rizika z růstu cen komodit
Management firmy je ale i přes lepší výsledky ostražitý, hlavně u rostoucích cen komodit.
"Skupina je vystavena cenovému riziku komodit, vyplývajícího z nepříznivých změn cen surovin, především ropy. Vedení společnosti řeší tato rizika u dodávek v rámci řízení rizika tržních cen a dodavatelů. Za účelem snížení rizika spojeného s nákupem ropy uzavírá skupina v malé míře kontrakty týkající se derivátových komoditních nástrojů," uvedla společnost.
Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se společnost stala součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina patří v České republice k nejvýznamnějším společnostem z hlediska obratu.
Dařilo se i polskému vlastníku
Vlastník Unipetrolu si také v prvním čtvrtletí znatelně polepšil, když v prvním čtvrtletí letošního roku téměř zdvojnásobil čistý zisk na 1,1 miliardy zlotých (6,7 miliardy Kč). Přispěl k tomu vysoký růst cen ropy, které prudce zvýšil hodnotu zásob firmy. Společnost to uvedla v pátečním prohlášení.
Výsledky zvýšil o 900 milionů zlotých růst cen ropy po nepokojích na Blízkém východě a v Africe a slabší dolar. Již dříve firma uvedla, že její provozní zisk se téměř ztrojnásobil na 1,3 miliardy zlotých.
Společnost zaznamenala růst produkce i prodeje, avšak rafinérské marže se snížily.
Výsledky Unipetrolu pro IHNED.cz zhodnotil analytik společnosti WOOD & Company Jan Tomaník.
1/ Jak hodnotíte v pátek zveřejněné výsledky Unipetrolu? Jsou v souladu s Vašimi odhady?
Unipetrol vykázal čtvrtletní čistý zisk 464 milionů korun, jak jsem předpokládal. Je to ale také v souladu s tím, co v průměru očekávali analytici na trhu. Cena akcie by na páteční oznámení tedy neměla výrazněji reagovat, alespoň čtvrtletní výsledky jí k tomuto nedávají žádný impuls.
2/ Firma těžila z růstu velkoobchodního i maloobchodního prodeje pohonných hmot, a to i přesto, že se ceny benzinu a nafty pohybovaly v prvním čtvrtletí na svých maximech. Čím jsou vyšší objemy prodejů způsobeny?
Objemy prodeje nafty v síti Benzina mírně povyrostly. Je to ale způsobeno spíše srovnáním s prvním kvartálem loňského roku, kdy byly velmi nízké objemy prodeje způsobeny předzásobením ve čtvrtém kvartále roku 2009 před zvýšením spotřební daně a DPH.
Naopak objemy prodeje benzínu stále trpí z rozdílu oproti nižším cenám za hranicemi. Co je pro maloobchodní síť Benzina ale důležitější, je vývoj marží na benzinových pumpách. Ty výrazně poklesly, což bylo pravděpodobně způsobeno skokovým nárůstem cen ropy a tedy i pohonných hmot. Ve výsledku tedy provozní výsledek maloobchodního segmentu Unipetrolu výrazně poklesl, meziročně o 45%.
3/ Unipetrol vykázal horší rafinérské marže. Co za negativním vývojem stálo a bude podle Vás firma na tento fakt reagovat úpravou cen svých produktů?
Rafinerská marže poklesla pro všechny středoevropské rafinerie. Unipetrol nemůže ceny produktů výrazně zvýšit, aby si tím vlastní marže zlepšil, protože by na to obchodníci mohli rychle reagovat a importovat pohonné hmoty.
Rafinerské marže na trhu snižuje právě rychlý růst ceny ropy, který se plně nepromítá do růstu ceny produktů. Například u těžkých topných olejů, které každá rafinerie do určité míry musí produkovat, realizuje Unipetrol při vysokých cenách ropy vyšší ztráty.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist