Americký softwarový gigant Microsoft koupí provozovatele bezplatného internetového telefonování Skype za 8,5 miliardy dolarů (zhruba 143 miliard Kč). Podnik dnes uvedl, že za Skype zaplatí v hotovosti. Jde o největší akvizici v 36leté historii Microsoftu.

Microsoft získává komunikační nástroj v době, kdy se snaží o větší rozmach na internetu a roste i jeho pozice na trhu s chytrými mobily. Skype má celosvětově zhruba 663 milionů uživatelů, kteří loni podle dokumentů pro regulátora provolali přes Skype na hovorech včetně videopřenosů 207 miliard minut.

Většina lidí ale využívá Skype k bezplatným hovorům. Podnik, který v roce 2003 založili Niklas Zennstrom a Janus Friis, má proto potíže vytvořit zisk.

Na straně prodávajících jsou internetová aukční síň eBay a privátní investiční společnosti Silver Lake a Andreessen Horowitz, napsala agentura AP.

,,Za vysokou nabídkou Microsoftu určitě do jisté míry vězí právě skutečnost, že by službu mohl získat někdo jiný," uvedl pro IHNED.cz redaktor Jan Sedlák ze serveru Zive.cz.

Skype odložil vstup na burzu

Spekulace o tom, že Skype vyjednává o svém možném prodeji nebo alespoň o spojení s některým z velkých hráčů internetového prostředí, se objevily hned poté, co Skype odložil své plány vstoupit na burzu. Mezi velké zájemce o tuto službu podle agentury Reuters patřil Facebook a také Google.

Tyto společnosti ale neměly zájem přímo o převzetí Skype, ale spíše o vytvoření některé z forem hlubšího obchodního partnerství, například vytvoření společného podniku (joint venture).

Zájem Microsoftu má svou logiku

Možnost spojení firem Microsoft a Skype má svou logiku. Výhody by mu služba přinesla hlavně v konkurenčním boji se společnostmi Cisco a Google.

,,Pro Microsoft je dobré, že bude mít službu pro bezplatné VoIP hovory pro běžné uživatele. Google má totiž vlastní službu Voice a Applu se stále více daří se službou FaceTime. Skype by se tak mohl stát součástí mobilní platformy Windows Phone 7, která by tak uživatelům nabídla kvalitní volání bez poplatků," doplnil Sedlák.

Zajímavé pak bude sledovat, jak Microsoft obchodně využije desítky milionů uživatelů Skype, kteří jsou logicky zvyklí za služby neplatit.

Skype v minulém roce čítal 124 milionů uživatelů, z toho jen něco mále přes 8 milionů bylo uživatelů platících. Firma vznikla v roce 2003, před šesti lety ji pak ta 3,1 miliardy dolarů koupil aukční server Ebay. Ten v roce 2009 prodal většinový podíl ve firmě skupině finančních investorů za zhruba dvě miliardy dolarů a sám si nechal třetinu akcií.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist