Energetický mix naší planety se postupně vyvíjí a v následujících 25 letech lze s ohledem na poslední ekonomický a politický vývoj očekávat další fundamentální změny.

Podle nové prognózy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) počítající se slabším růstem využití jaderných elektráren, ambicióznější energetickou strategii Číny z pohledu užití zemního plynu a setrvalé podpory produkce energie z obnovitelných zdrojů lze v roce 2035 očekávat více než dvojnásobnou poptávku po zemním plynu než v loňském roce.

Pozitivně by se na poptávce po zemním plynu měla projevit také mírnější cena této komodity dosažená s pomocí nových zdrojů z břidlic a metanu z uhelných slojí. Díky této kombinaci faktorů by podle nového scénáře IEA mělo celosvětové využití zemního plynu přesáhnout spotřebu uhlí do roku 2030, aby se již o pět let později pozice zemního plynu v energetickém mixu planety přiblížila dokonce i ropě.

Vývoj spotřeby jednotlivých komodit do roku 2035

601f9c1b 0538 4d28 8db1 4091f5975b45

zdroj: EIA

„Celosvětová spotřeba zemního plynu vzroste na 5,1 bilionu metrů krychlových v roce 2035 z dnešních 1,8 bilionu m3,“ uvádí nový odhad Mezinárodní agentury pro energii a dodává, že proti poslednímu scénáři z podzimu loňského roku (čtěte v článku zde) jde o navýšení spotřeby v 25letém horizontu o 0,6 bilionu m3.

Plyn bude do značné míry nahrazovat paliva s mnohem vyšším podílem uhlíkových emisí na jednotku energie, jako je uhlí a ropa, bude však také vytlačovat bezemisní zdroje jako jadernou energii, podkopanou letošní havárií japonské elektrárny Fukušima, a také drahé a nespolehlivé obnovitelné zdroje.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se