Předsedou představenstva nákladní divize Českých drah ČD Cargo byl dnes zvolen bývalý ministr dopravy a exředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Gustav Slamečka (52). Novinářům  to sdělil mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Slamečka ve funkci od čtvrtka nahradí Jiřího Vodičku, kterého kvůli nestandardnímu odměňování podřízených v úterý odvolalo představenstvo Českých drah. Podle Vodičky je uvedený důvod odvolání zástupný.

Ptačinský uvedl, že ke zvolení Slamečky šéfem představenstva nejsou zatím známé žádné podrobnosti. Předsedu představenstva si jeho členové vybírají mezi sebou. Společnost zatím s novým šéfem představenstva nepodepsala pracovní smlouvu, není tedy znám jeho plat, ani další smluvní podmínky.

Se Slamečkou se na post předsedy představenstva počítalo. Že by měl ve funkci nahradit Vodičku, oznámil ministr dopravy Radek Šmerda v úterý.

Před Slamečkou stojí důležité tendry

Předseda představenstva je v současnosti nejvyšší funkcí ve vedení společnosti. Generálního ředitele ČD Cargo Josefa Bazalu vloni v červnu odvolalo vedení mateřských Českých drah a tento post již neobsadilo. Bazalův management údajně společnost poškozoval přijímáním zakázek, ze kterých plynula ztráta řádově až v desítkách procent z nákladů.

Slamečka má vést nákladní divizi drah v době, kdy podala nabídku na 50 plus jednu akcii polských nákladních drah a zároveň se zajímá o slovenské kargo, o jehož privatizaci rozhodla slovenská vláda. Firma také kvůli investicím do nákupu lokomotiv a modernizace nákladních vozů začala nedávno vydávat dluhopisy.

Vodičkův odchod se plánoval déle

Vodička nechal údajně příliš vysoké odměny vyplatit svým nejbližším podřízeným za květen. Věc nyní dráhy šetří a nechtěly k ní sdělovat podrobnosti. Generální ředitel ČD Petr Žaluda dodal, že Vodičkova výměna byla plánovaná delší dobu, protože jeho úkol vyvést podnik ze ztráty zpět k zisku splnil. V letošním prvním čtvrtletí měla firma zisk před zdaněním 17,3 milionu korun proti ztrátě 50 milionů Kč o rok dřív.

Kromě Vodičky ukončil v úterý pracovní poměr u železničního dopravce rovněž bývalý ombudsman kvality Petr Fejk. Z postu odešel mimo jiné v souvislosti s informacemi o svém platu, který měl dosahovat čtvrt milionu korun měsíčně. Jeho výši kritizovali politici i odbory.

 

V rámci konkurenční doložky si odnese devět platů za to, že nebude tři čtvrtě roku pracovat ve stejném oboru, protože se účastnil jednání představenstva, a dostal se tak k citlivým informacím. Uvolněný post ombudsmana chce Žaluda znovu obsadit. Tentokráte by jím měl být přímo někdo z Českých drah.

 

Ministr Šmerda v úterý v ČT připustil, že k významným personálním změnám ve vedení Českých drah přistoupil s vědomím možnosti svého odchodu z funkce. Koaliční lídři se dnes odpoledne sejdou, aby mimo jiné jednali o změnách ve vládě. Podle Věcí veřejných by měl nestranický ministr Šmerda z vlády odejít.