Patnáct procent - o tolik v průměru klesly za poslední rok ceny dvanácti aut, která sleduje statistický úřad. Devět jich je levnějších, u dvou se cena nezměnila a jediné (Volkswagen Passat) mírně zdražilo.

Hyundai i30 z Nošovic posunul cenovou válku prodejců aut i do oblasti výbavy. Dosud se bojovalo hlavně základní cenou vozu, která však rychle rostla s tím, jak chtěl zákazník lepší motor či bohatší výbavu.

Hyundai nabídl vůz střední třídy s výbavou Tricolor, které k úplnosti chybí pouze stabilizační systém ESP, za necelých 280 tisíc korun. Konkurence sice nabízela vozy za srovnatelné ceny ale s mnohem chudší výbavou.

Trochu jinou strategii jak čelit nízkým cenám konkurence zvolil pro český trh například Ford nebo Opel s modely Focus a Astra. Nabízí vozy za ceny srovnatelné s Renaultem či Hyundai, nejde ale o aktuální modely, ale o předchozí generaci.

Podobně postupuje i Škoda Auto. Pro méně náročné a na cenu citlivější zákazníky má připravenou Octavii Tour. Jde vlastě o Octavii s méně líbivým vzhledem a staršími (řečí marketingových materiálů "osvědčenými") motory.

Octavia Tour až o 64 tisíc levněji

Minulý týden Škoda verzi Tour zlevnila o dalších 15 tisíc korun a přidala balíček výbavy za zvýhodněnou cenu. Kdo si toto auto koupil ještě nedávno s klimatizací, rádiem a litými koly, zaplatil o 64 tisíc více, než by platil dnes (269 tisíc korun).

Novou výbavu nyní dostal i model Roomster, který se nyní i s rádiem s MP3, litými koly a parkovacím asistentem a zatmavenými skly prodává za tolik jako ještě nedávno zcela holá základní verze

"Snažíme se nabízet zákazníkům akční modely a akční balíčky výbavy a reagovat tak na situaci na trhu," říká mluvčí Škody Auto Rudolf Dreithaler.

přehled cen aut 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru