Čína reagovala na snížení prestižního amerického ratingu ostrou kritikou "dluhové závislosti" USA a vyzvala Washington, aby řešením svých problémů s dluhy zajistil bezpečnost čínských dolarových investic.
Peking v komentáři oficiální tiskové agentury Nová Čína také zpochybnil pozici dolaru jako rezervní měny a vyzval k ustavení mezinárodního dohledu nad stabilitou americké měny.
"Čína jako největší věřitel jediné světové supervelmoci má výsostné právo požadovat, aby Spojené státy řešily své strukturální problémy s dluhem a zajistily bezpečnost čínských dolarových aktiv," uvedla agentura.
"Americká vláda se musí vyrovnat s bolestným faktem, že staré dobré dny, kdy mohla své vlastní problémy řešit půjčkami, jsou konečně pryč," dodala. Doporučila, aby USA "léčily závislost na dluhu" snižováním výdajů na sociální účely a na obranu.
Jedna ze tří velkých ratingových agentur Standard & Poor´s poprvé v historii snížila kreditní hodnocení USA z nejvyšší příčky AAA o jeden stupeň na AA+. Zároveň výhled sníženého ratingu označila za negativní, čímž naznačila možnost jeho dalšího zhoršení.
Další zhoršování amerického ratingu by podle Nové Číny podkopalo světovou ekonomiku a spustilo nové globální finanční otřesy. To nutí Peking uvažovat nad úlohou dolaru jako světové rezervní měny.
"Nad americkým dolarem by měl být zaveden mezinárodní dohled; jednou z možností, jak odvrátit katastrofu způsobenou jedinou zemí by také mohlo být zavedení nové, stabilní a bezpečné globální rezervní měny," napsala agentura.
Pro novou rezervní měnu je i Británie
Čínští ekonomové předpokládají, že krok S&P přiměje Čínu k urychlené diverzifikaci svých rezerv. Čínské devizové rezervy čítající 3,2 bilionu dolarů (asi 54 bilionů Kč) jsou nejvyšší na světě a podle odhadů analytiků se na nich dvěma třetinami podílejí americké státní dluhopisy.
"Čína bude nucena uvažovat o jiných investicích ve svých rezervách. Americké státní dluhopisy už nejsou tak bezpečné," řekl agentuře Reuters ředitel Výzkumného ústavu rezerv při pekingské Centrální univerzitě financí a ekonomice Li Ťie.
Výzvu k úvahám o alternativních rezervních měnách podpořil filipínský ministr financí Cesar Purisima. Také britský ministr obchodu Vince Cable obecně podpořil čínský návrh ustavit novou rezervní měnu, dodal však, že prozatím jí zůstane americký dolar.
"Tento argument je tady už dlouho a bylo by pro svět dobré, kdyby se to pohnulo vpřed, není to ale něco, co se stane přes noc," řekl Cable BBC.
Zatímco bezprostřední vliv dnešního kroku S&P na finanční trhy nemusí být v pondělí nijak dramatický, podle analytiků může jít o začátek dlouhodobé eroze role dolaru ve světovém finančním systému.
"Globální systém se nyní musí přichystat na řadu dopadů a nejistot plynoucích z kdysi nemyslitelné ztráty amerického ratingu AAA," řekl Reuters známý analytik Mohamed El-Erian, který řídí investiční rozhodnutí ve velké americké investiční společnosti PIMCO.
Rozhovor: Americká rozpočtová politika je neudržitelná - čtěte ZDE
Dolar to má jako rezervní měna spočítané. Teď nastupuje zlato - čtěte ZDE
Číňané varují před globální ekonomickou krizí. Kvůli americkým dluhům - čtěte ZDE
Mexiko nakoupilo 100 tun zlata. Rekordním nákupem se jistí proti poklesu dolaru - čtěte ZDE
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist