Americká společnost Halliburton žaluje britskou těžařskou firmu BP. Tvrdí, že BP jí zatajila informace o výskytu uhlovodíku při betonování jeden den před začátkem katastrofy a následně zamlčovala tento fakt při vyšetřování a tiskových prohlášeních, ačkoli byla dle Halliburtonu tato informace kritická pro správně odvedenou práci.

BP prý informace tajila, aby nedošlo ke zpoždění projektu. Pokud by Halliburton o zónách se zvýšeným výskytem uhlovodíku věděl, vůbec by k betonování nepřikročil, tvrdí.

Halliburton betonoval vrt ropné plošiny Deepwater Horizon, při jejímž požáru a explozi loni zahynulo 11 pracovníků a způsobila ekologickou katastrofu v Mexickém zálivu.

V souvislosti s katastrofou a povinností hradit desítky miliard dolarů na likvidaci ekologických škod se rozjela řada soudních sporů, ve kterých se tři hlavní účastníci - BP, Halliburton a společnost Transocean viní navzájem.

Akcie firmy Halliburton v pátek ztrácejí kolem 3 % na 41,74 USD.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist