Radim Jančura se rozhodl vzít svého rivala z Českých drah za slovo. Když nazval jeho žluté vlaky cirkusem, koupí stevardkám klaunské nosy, přikoupí balonky a v úterý chce z cestování udělat zábavu.

"Cirkus je barevné, zábavné, kreativní představení, kde se zákazníci cítí dobře, rádi tam chodí a stráví tam příjemný čas. Takový je i RegioJet," říká mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Tržby z úterních jízd chtějí věnovat nadaci Zdravotní klaun. Na klauna si ve vlacích zahraje i Radim Jančura.

"Vyzývám Petra Žaludu a České dráhy – pojďme udělat něco společně a připojte se k naší akci s klaunskými nosy. Pojďte také věnovat tržbu z úterý 11. října na charitativní účely – pro nemocné děti,“ říká Jančura. Ten přitom opakovaně upozorňoval, že České dráhy potřebují na svůj provoz 12 miliard korun ze státního a krajských rozpočtů.

České dráhy se k akci konkurence nechtějí vyjadřovat.

 

V Českých dráhách se chystá v příštích dnech několik personálních změn. Podle čtvrteční Mladé fronty Dnes (MfD) je ve hře nejen odchod některých členů představenstva, ale i generálního ředitele Petra Žaludy. 

Podle listu je takřka jistý odchod člena představenstva Milana Matzenauera, který má na starosti miliardový nemovitý majetek drah. Nahradit ho má předchozí ministr dopravy Radek Šmerda.

Řešit by se mělo i další působení Jiřího Koláře. Ten z drah odešel na Správu železniční dopravní cesty, v představenstvu však stále měsíc po svém odchodu zůstává. Dále pobírá i zhruba padesátitisícovou měsíční odměnu, píše MfD.

Šéf Českých drah Petr Žaluda, který na dráhy přišel za éry Mirka Topolánka, už dříve řekl, že si nechce do svého manažerského týmu nechat zasahovat, a pokud by se tak stalo, odešel by. Nyní se podle listu nechce ke spekulacím o personálních změnách vyjadřovat. "Personální zvěsti nehodlám nijak komentovat," řekl Šmerda. 

Ministerstvo dopravy chce prý odchod Žaludy navrhnout. "Veřejným tajemstvím je, že je to kvůli jeho snaze prodat velmi levně Masarykovo nádraží finanční skupině Penta včetně pozemků," uvedl odborový předák Jaromír Dušek. Žaluda listu potvrdil, že takový plán sice existuje, ale není uzavřen. Jedná prý s více zájemci.