Piloti Českých aerolinií nabídli firmě, že si dočasně sníží platy zhruba o deset procent. Firma by tak ušetřila asi 50 milionů korun.
Požadují za to rychlou privatizaci ČSA a beztrestnost protestujících pilotů. ČTK to sdělil mluvčí Českého sdružení dopravních pilotů (CZALPA) Filip Gaspar.
Podle Českých aerolinií jde o nereálné sliby, které CZALPA nemůže splnit.
"Podmínkou pro takovou dohodu jsou garance okamžitého zahájení hledání strategického investora s termínem prodeje v průběhu roku 2012, přiměřená účast zástupce CZALPA v tomto procesu, okamžité zastavení vyvádění letadel mimo vlajkového dopravce a i represí jednotlivých zaměstnanců a jejich zástupců," uvedl prezident odborové organizace CZALPA Peter Žmolík.
ČSA: Snižte si platy a zaplaťte z toho následky protestní akce
Podle vedení aerolinií ale nemá CZALPA dostatečný mandát od všech pilotů, aby mohla dobrovolné snížení platu nabízet. Jednorázová úspora 50 milionů korun je podle dopravce virtuální, sdružení ji navíc podmiňuje zastavením restrukturalizace, což už v minulosti odmítl prezident ČSA Phillippe Moreels. Sdružení by ale mohlo tyto prostředky použít k tomu, aby pokrylo ztrátu ČSA, které svou protestní akcí dopravci způsobilo. Tato škoda se pohybuje v řádu desítek milionů korun, dodaly ČSA.
ČSA začaly propouštět protestující piloty. Po schůzce s odbory končí 33 pilotů - čtěte ZDE
ČSA končí s většinou slovenských linek. Protestující piloti chtějí s vedením jednat - čtěte ZDE
Obě strany si v pátek podle Gaspara představily systémová řešení současného sporu. "S vedením jsme se dohodli, že dílčí výsledky jednání zatím prezentovat nebudeme," řekl mluvčí CZALPA s tím, že o návrzích bude sdružení s managementem jednat v příštích dnech. Podle mluvčí aerolinií Hany Hejskové se těchto jednání kromě vedení ČSA a sdružení pilotů zúčastní zástupci Odborové organizace posádek letadel ČSA (OOPL).
"My bychom rádi v budoucích jednání plnili roli prostředníků," řekl ČTK předseda výboru OOPL Josef Maurer s tím, že tuto funkci odborová organizace vedení ČSA nabídla už dříve. Nabídka na účast při jednáních je pro OOPL nová, s vedením společnosti se podle Maurera zástupci OOPL sejdou začátkem příštího týdne a dohodnou bližší podrobnosti.
Pilotům už kvůli krizi klesly platy o 30 %
Piloti už v minulosti k dobrovolnému snížení platů přistoupili. Před dvěma lety souhlasili se snížením svých platů o 30 procent, aby společnosti pomohli překlenout krizové období. Toto snížení platů podle sdružení stále trvá, přestože většina leteckých dopravců z krize již vybředla.
Odbory požadují okamžité zastavení převodu letadel z mateřské společnosti, aby byl prodej ČSA novému zájemci úspěšný. Protest pilotů začal minulý čtvrtek, kdy kvůli nim musely ČSA zrušit 25 zpátečních letů. Na místo vlastních zaměstnanců si České aerolinie najaly letadla a posádky zahraničních společností. Tyto společnosti pro ČSA uskutečnily celkem 70 letů. Poslední pronajatý stroj ruzyňské letiště opustil v úterý večer.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist