Snaha Bruselu o rozhýbání trhu s emisními povolenkami nabírá na rychlosti. Evropský parlament ve čtvrtek schválil rezoluci, v níž je obsažené dočasné stažení části emisních povolenek CO2 z obchodování. Tuto pravomoc by měli národní regulátoři.

Rozhodnutí sice není závazné, ale lze ho považovat za další krok po rozhodnutí bruselského Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE). Ten na konci února v rámci evropské směrnici o energetické účinnosti schválil dodatek, který v letech 2013-2020 snižuje počet povolenek na vypouštění škodlivin do ovzduší.

Evropský parlament v rezoluci vyzval evropské regulátory, aby předložili "případná opatření", díky nimž by bylo "možné stáhnout potřebný počet povolenek" z trhu s emisními povolenkami (ETS). Povolenky jejichž cena v poslední době výrazně klesla, by mohli regulátoři stahovat již od příštího roku.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se