Snaha Bruselu o rozhýbání trhu s emisními povolenkami nabírá na rychlosti. Evropský parlament ve čtvrtek schválil rezoluci, v níž je obsažené dočasné stažení části emisních povolenek CO2 z obchodování. Tuto pravomoc by měli národní regulátoři.

Rozhodnutí sice není závazné, ale lze ho považovat za další krok po rozhodnutí bruselského Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE). Ten na konci února v rámci evropské směrnici o energetické účinnosti schválil dodatek, který v letech 2013-2020 snižuje počet povolenek na vypouštění škodlivin do ovzduší.

Evropský parlament v rezoluci vyzval evropské regulátory, aby předložili "případná opatření", díky nimž by bylo "možné stáhnout potřebný počet povolenek" z trhu s emisními povolenkami (ETS). Povolenky jejichž cena v poslední době výrazně klesla, by mohli regulátoři stahovat již od příštího roku.

Europoslanci ve Štrasburku v rámci své rezoluce doporučili Evropské komisi, aby již připravila a navrhla legislativu, která by umožňovala odebírat část obchodovaných povolenek ze systému (ETS).

Parlament zároveň ale odmítl tvrdší požadavek svého výboru pro životní prostředí, aby byly pokráceny povolenky u evropských energetik a podniků.

Cílem této strategie je zvýšit jejich cenu na trhu a opět tak rozhýbat ambiciózní evropský projekt, který se má vypořádat s globálním znečišťováním. Současný trh s emisními povolenkami totiž nefunguje podle evropských představ. Za vyšší cenou povolenek je snaha Bruselu donutit velké evropské znečišťovatele, aby investovali do snižování škodlivin v ovzduší.

Evropský parlament již dříve signalizoval podporu dočasnému zablokování části emisních povolenek obchodovaných v rámci Evropského obchodního systému s emisemi ETS.

Trh reagoval růstem ceny

Dnešní rezoluce EP se mírně projevila na ceně povolenek růstem. Po jednání parlamentu stoupla spotová cena o procento na 8,20 eura za tunu CO2, vyplývá z údajů agentury Reuters.

Jan Fousek, ředitel pro obchodování s emisemi společnosti Virtuse Group, uvedl, že zpráva z EP je pro trh jistým povzbuzením.

"Těch dobrých zpráv na trhu je tak málo, že i sebemenší kapka naděje dokáže cenu emisních povolenek vyhnat nahoru," řekl IHNED.cz v reakci.

Emise v EU musí klesat

Parlamentní rezoluce rovněž "posvětila" cíl Evropské unie snižování celkových emisí. Podle něj by v průběhu 70 let od roku 1990 do roku 2050 měly emise CO2 klesnout o 80 procent. To zahrnuje jednotlivé dílčí cíle, když pětinový pokles by EU měla zvládnout do roku 2020 a poté dalších 20 procent po každých 10 let až do roku 2050.

I přesto, že je Evropská unie zatím ve svém záměru snížit počet emisních povolenek úspěšná, celý proces mohou zkomplikovat členské země, které budou o stáhnutí části povolenek v budoucnu také hlasovat. Regulace je podle evropských politiků a úředníků pravděpodobně jediný nástroj, který může rozhýbat zmrzlé emisní trhy.

„V současné době nevidím jinou alternativu, která by mohla zachránit trh s emisními povolenkami,“ řekl již dříve pro HN bývalý švédský ministr životního prostředí Andreas Carlgren. Podobný názor zastává Hans Bergman z generálního ředitelství Komise pro klimatické změny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist