České banky chystají pro Energetický a průmyslový holding (EPH) úvěr celkem až jednu miliardu eur (24,5 miliardy korun), kterým má firma financovat svůj rozsáhlý plán expanze.

Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje z bankovních kruhů. Byl by to dosud největší syndikovaný úvěr na českém trhu.

Půjčku podle jednoho ze zdrojů koordinuje česká pobočka UniCredit, která by k ní měla přispět 200 miliony eur. Zapojí se do ní dále Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka nebo místní pobočka ING a celkem by se na úvěru mohlo podílet až 12 bank. Definitivní přísliby každé z nich by měly být pohromadě do konce příštího týdne.

Mluvčí EPH Martin Maňák nechtěl informace o chystané půjčce komentovat. Agentura Thomson Reuters už minulý měsíc uvedla, že EPH, který zahrnuje více než 20 podniků z odvětví těžby uhlí a výroby elektřiny a tepla, shromažďuje od českých dceřiných firem zahraničních bank úvěrové přísliby. Žádá údajně o šestiletý, částečně refinanční úvěr.

EPH v číslech

EPH zahájil svou činnost v říjnu 2009.

 

Provozní zisk EPH za rok 2010 činil 9,4 miliardy Kč při tržbách 46 miliard Kč.

 

Loni měl provozní zisk před odpisy asi 7,95 miliardy korun.

Může padnout český rekord v investicích

Hospodářské noviny minulý týden s odvoláním na šéfa představenstva a spolumajitele EPH Daniela Křetínského napsaly, že skupina má rozjednáno několik investic, jejichž hodnota může překonat 130 miliard korun. Největším obchodem by mohl být nákup polovičního podílu ve Slovenském plynárenském priemyslu, což by byla největší investice české firmy v zahraničí vůbec.

Vedle SPP plánuje holding investovat desítky miliard korun v Německu, kde uvažuje o nové elektrárně Profen, a v Česku, kde podal nabídku na koupi elektráren Počerady a Chvaletice; v hledáčku má údajně také tuzemskou plynárenskou síť Net4Gas. Kapitál na případnou expanzi by mohla dodat například spoluvlastnická skupina PPF, vlastněná nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem.

EKONOM: Při teplé zimě přicházíme každý den o miliony, říká šéf EPH Křetínský - čtěte ZDE

EKONOM: Miliardář Křetínský posílí svou pozici v EP Industries i pražské Spartě - čtěte ZDE

EPH společně vlastní skupina PPF (40 procent), J&T (40 procent) a Daniel Křetínský (20 procent). EPH vlastní či spoluvlastní například Plzeňskou energetiku, Pražskou teplárenskou, United Energy, Elektrárny Opatovice, německé doly Mibrag nebo polské doly Silesia.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru