Zatímco se množí zprávy o pokračujícím růstu výnosů amerických dluhopisů (podle některých znamenající konec „dluhopisové bubliny“), hlavní akciové stratég Goldman Sachs Peter Oppenheimer vypustil do investičních vod zprávu nesoucí název „The Long Good Buy“, v níž v zásadě radí dlouhodobě vsadit na akcie. Ty podle něj v posledních 20 letech zaostávaly za dluhopisy a jsou tak aktuálně podhodnocené.

„Vyhlídky budoucích výnosů z akcií vůči dluhopisům jsou nyní nejlepší za celou generaci. Vzhledem k současným valuacím si myslíme, že je na čase říct nadlouho sbohem dluhopisům a zaujmout nákupní pozici na akciích. Ty by se podle nás měly pro následujících několik let ustálit v růstovém trendu,“ tvrdí ve zprávě.

Klíčový 10letý výnos na americkém dluhopisu je aktuálně na několikaměsíčních maximech a stabilně se drží bezpečně nad dvěma procenty. Americký index S&P 500 se pak po rally v minulém týdnu drží poblíž 1400 bodů, zhruba na dvojnásobku 12letého minima, na které propadl před třemi lety.

Ačkoli Oppenheimerův býčí signál vyslaný na akciové trhy může vzhledem k nynějšímu poklesu dluhopisového trhu z krátkodobého pohledu zapadat, vzbuzuje rozporuplné reakce a lze ho také pokládat za opovážlivý v situaci stále převládající nejistoty.

Goldman Sachs ve zprávě vychází z tvrzení, že akciové trhy všeobecně byly v předchozí dekádě podhodnocovány, především v důsledku prasknutí technologické bubliny, po němž následovala „nejhorší krize od krize 30. let“ a masivní příliv prostředků z rozvojových trhů do dluhopisů.

„Začátek úvěrové krize a oddlužování v mnoha vyspělých zemích, které následovalo, narušilo důvěru, jíž se dříve akcie těšily, a skepse, která vůči akciím panovala před začátkem 60. let, se vrátila na trhy,“ uvádějí stratégové GS v čele s Oppenheimerem.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.