Zisky velkých firem ve Spojených státech loni lámaly rekordy a podobné to bylo i s platy jejich generálních ředitelů. Šéf typické veřejné obchodní společnosti si loni vydělal 9,6 milionu dolarů (195 milionů Kč). To bylo o šest procent více než v roce 2010 a nejvíce od roku 2006. Vyplývá to z analýzy agentury AP vypracované na základě údajů od výzkumné společnosti Equilar, která se specializuje na platy výkonných představitelů firem.

Údaj je střední hodnotou (mediánem). To znamená, že přesně polovina ředitelů si vydělala více a přesně polovina méně.

Nejlépe placeným americkým ředitelem byl v roce 2011 David Simon, ze Simon Property Group. Ta je jedničkou na americkém trhu s realitami.

Firmy sice snížily hotovostní odměny, avšak zvýšily odměny v akciích. Pro akcionáře, kteří dlouho kritizovali mzdy ředitelů a považovali je za přehnané, to bylo svým způsobem vítězství.

Odměny v akciích jsou více spojené s výkonem podniku a ředitelé nemohou z těchto podílů profitovat hned. Nejprve musí splnit určitý cíl, jako zvýšit zisk na určitou úroveň.

Typický ředitel dostal loni v akciích 3,6 milionu dolarů, o 11 procent více než před rokem. Hotovostní odměny klesly o zhruba sedm procent na dva miliony dolarů. Hodnota udělených akciových opcí stoupla o šest procent na střední úroveň 1,7 milionu dolarů.

Opce zpravidla dávají majitelům právo koupit akcie v budoucnosti za cenu, kterou měly v době, kdy byla opce udělena. Mají proto cenu pouze v případě, že akcie rostou.

Zisk společností z indexu Standard & Poor's 500 loni stoupl o 16 procent. Akcionáři však z toho příliš nevytěžili, protože index zůstal na konci roku na téměř stejné úrovni, na které rok začínal.

Typický americký dělník by musel pracovat 244 let, aby si vydělal to samé, co typický šéf velké veřejné společnosti za rok. Střední plat dělníka v USA činil loni 39.300 USD (797.400 Kč) a meziročně se zvýšil o jedno procento. To bylo méně, než činila inflace.

Nejlépe placení ředitelé v USA za rok 2011. Částka kromě základní mzdy zahrnuje i odměny, požitky, akciové opce a akcie:

Pořadí Jméno Firma Plat v mil. USD (Meziroční změna)

1. David Simon Simon Property Group 137,2 (+458 %)

2. Leslie Moonves CBS 68,4 (+20 %)

3. David M. Zaslav Discovery Communications 52,4 (+23 %)

4. Sanjay K. Jha Motorola Mobility 47,2 (+262 %)

5. Philippe P. Dauman Viacom 43,1 (+49 %)

6. David M. Cote Honeywell International 35,7 (+135 %)

7. Robert A. Iger Walt Disney 31,4 (+12 %)

8. Clarence P. Cazalot Jr. Marathon Oil 29,9 (+239 %)

9. John P. Daane Altera 29,6 (+278 %)

10. Alan Mulally Ford Motor 29,5 (+11 %)

Zdroj: Equilar

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist