Namísto hledání drobných po kapsách stačí jen vytáhnout mobil, přiložit na platební terminál a ve vteřině zaplatit. Ve čtvrtek představená platební karta v mobilu Visy, Telefóniky a Komerční banky opravdu nabízí superrychlou platbu pomocí technologie NFC.

Za několik dnů testování se po aktivaci účtu nevyskytl větší problém. Hlavní překážkou tak zůstává hlavně stále omezené množství míst, kde ji lze využít.

K využívání služby je potřeba vyměnit SIM kartu u Telefóniky za speciální připravenou pro NFC platby. Především je ale potřeba mobilní telefon s NFC čipem. Na našem trhu je to především Samsung Galaxy S III. Telefónica bohužel nepočítá s vydáváním takzvaných NFC nálepek, které by umožnily používat službu i na většině současných a starších telefonů. Sází tak na rychlé rozšíření nových mobilů se zabudovaným NFC.

Pak už jen stačí aktivovat účet u Komerční banky a nahrát aplikaci do telefonu. Samotné placení je naprosto jednoduché. Stačí požádat o bezdotykovou platbu a položit telefon na terminál, do kterého se obvykle vkládá platební a který se na první pohled nijak neodlišuje. Čtečka NFC je obvykle umístěna na jeho horní hraně. Mobil je přes název "bezdotyková platba" nejlepší na čtečku opravdu přiložit.

Platba proběhne v řádu sekund, vytištění účtenky trvá déle. Navíc při platbě do 500 korun denního limitu je možné vypnout i nutnost zadávání PINu. To tvoří i základní bezpečnostní opatření při ztrátě, nebo krádeži telefonu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se