EU má být opět o něco více sjednocená. Tedy pokud jde o banky v zemích, v nichž se platí eurem.
Evropská centrální banka (ECB) by měla mít dohled nad všemi bankami v eurozóně. Navíc by mohla schvalovat licence, trestat a případně zavírat banky.
Počítají s tím podle informací uniklých do tisku návrhy Evropské komise na vznik bankovní unie. Ty ve středu v Evropském parlamentu v každoroční zprávě o stavu Evropské unie nastíní šéf EK José Barroso.
Česká republika sice není členem eurozóny, avšak při vstupu do unie se zavázala, že do ní jednou vstoupí. Vznik bankovní unie v eurozóně, který je jedním z receptů evropských politiků na řešení a předcházení opakování krizí, je pro ČR klíčový i z toho důvodu, že naprostá většina mateřských společností vlastnících české banky sídlí právě ve státech eurozóny.
Z Česka od představitelů vládní koalice a z České národní banky zatím zaznívaly k myšlence na vznik bankovní unie skeptické či opatrné hlasy. Praha především nechce připustit zásadní oslabení či přenesení pravomocí z českého regulátora na toho evropského.
Na potřebě vzniku jednotného bankovního dozoru se shodli unijní lídři v červnu s tím, že komise na podzim přijde s konkrétními návrhy, jak by to mělo vypadat. Je také podmínkou k tomu, aby budoucí záchranný fond eurozóny ESM mohl půjčovat peníze přímo bankám, aniž by tyto prostředky musely jít přes státy, jimž by to zhoršovalo dluhovou pozici.
Dohled by měl začít postupně od začátku příštího roku, kdy by se měl zaměřit na systémově klíčové instituce. Od ledna 2014 by měl pokrývat dohledový mechanismus všech asi 6000 finančních ústavů eurozóny.
Na dohledu by se měli podílet národní regulátoři, Evropský bankovní úřad a hlavně ECB. Ta by měla mít podle představ Bruselu, jehož připravované návrhy unikly do italského listu Il Sole 24 Ore, pravomoc udělovat a odebírat bankovní licenci v eurozóně, kontrolovat, jak jsou na tom banky s likviditou, a také případně trestat sankcemi ty ústavy, které nebudou respektovat její rozhodnutí.
Experti ECB by měli mít právo požadovat jakékoli informace, stejně jako provádět kontroly přímo na místě. S tím by jim pomáhali národní regulátoři.
EU chce řešit rostoucí populismus. Proti krizi plánuje společný dohled nad bankami - čtěte ZDE
EKONOM: Guvernér ČNB a euroskeptik Singer brání české banky. Euro mu nevoní - čtěte ZDE
"Myslím, že je to nezbytné a možné," řekl eurokomisař pro vnitřní trh a finanční služby Michel Barnier před několika dny o tom, že by bankovní unie měla začít fungovat od ledna příštího roku. O návrzích se nyní budou bavit členské země a také Evropský parlament, jejichž souhlas je nezbytný k tomu, aby návrhy mohly být realizovány v praxi.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist