Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně v pátek zavírá své brány. Zeptali jsme se proto několika indických vystavovatelů, jak jsou s účastí na letošním veletrhu spokojení, zda pro ně byla prospěšná a jací jsou Češi v jejich očích.
Někteří jsou zklamaní z umístění indické expozice v pavilonu Z a malého zájmu o jejich firmy, jiní si už ale své obchodní partnery našli.
"Budova patří k nejnavštěvovanějším pavilonům, navíc těží z blízkosti vedlejšího pavilonu P. Ostatní firmy umístěné v pavilonu Z si na malou návštěvnost nestěžují," brání umístění indické expozice mluvčí BVV Jiří Erlebach.
Strojaři z Česka míří do Číny a Brazílie. V krizi jim pomohlo Rusko a Německo - čtěte ZDE
Naděje pro průmysl? Produkce strojařů se dostala nad předkrizové úrovně - čtěte ZDE
Amar Soni z Kutwel Diatool, výrobci a vývozci diamantových součástek:
"Našli jsme tento veletrh přes organizaci EEPC India, které jsme členem. Chceme vstoupit na evropský trh a tuto akci považujeme za takovou platformu pro trh České republiky a jejích sousedů. Už jsem i mluvil s pár potencionálními partnery. Lidé jsou tu velmi srdeční a nápomocní. Starší obchodníci bohužel nemluví anglicky, ale naopak ti mladí mluví výborně."
Ramasamy Kalaimani, ředitel firmy Penguin Engineers, výrobci strojů na balení palet, boxů a velkých produktů:
"Přijel jsem z Indie s velkým očekáváním, jsem v České republice poprvé a myslel jsem, že když leží uprostřed Evropy, bude tu mnoho obchodních příležitostí. Proto jsem si tento veletrh vybral, ale bohužel jsem žádné obchodní partnery nenašel. A to, i když jsme partnery tohoto veletrhu.
V Indii je zvykem, že když k nám někdo přijede, chováme se k němu mile a pohostinně, ale tady naše stánky umístili až k zadním dveřím. Jsme v poslední hale a to ještě úplně vzadu, nikdo sem nechodí. To, že nás tady našly noviny, považuji za zázrak. Máme dokonce plakáty přeložené do češtiny, ale nikdo si jich ani nevšiml, chodí tu většinou studenti."
P.K. Jain z firmy Avantek, výrobci drobných strojírenských součástek:
"Češi jsou velmi milí, komunikativní a slušní. Přijeli jsme, abychom nějak vstoupili na tento trh, a doufám, že jsem i našel nějaké partnery. Už vyvážíme například do Německa, Irska nebo Anglie. Je ale pravda, že jsme tady na veletrhu úplně vzadu a tak sem mnoho lidí nedojde, z toho jsem trochu zklamaný. Stejně jsem ale rád, že jsem přijel."
Roopesh Desai, ředitel firmy Fibrone, která produkuje rošty, rampy, kabelové žlaby a další:
"Jsme členy EEPC India a tak vystavujeme v mnoha zemích, byli jsme třeba v Německu. Obchodování tady je dobré, ale pomalé. Navštívil jsem i pár českých firem a myslím si, že lidé jsou tu ještě pořád zbytečně moc konzervativní. Byznys je teď velmi globální, ale Češi jsou velmi opatrní na své technologie a produkty, nechtějí je moc ukazovat. Hlavně menší a střední firmy. Nedochází jim, že přichází o spoustu příležitostí."
D. Subramanian z firmy Supermax CNC Centre, výrobce obráběcích strojů:
"My jsme indická pobočka čínské firmy a naše firma chce exportovat do dalších zemí, proto tu jsme. Indie spolu s Čínou jsou v byznysu velkými hráči. S Čechy se mi velmi dobře komunikuje, Českou republiku mám rád. Mým oblíbeným tenisovým hráčem je Ivan Lendl. Škoda Auto je v Indii velmi populární, vede žebříčky. Chtěl bych se tu právě setkat s nějakými dodavateli Škody, které bychom mohli podpořit. Zatím od pondělí přišli asi čtyři potencionální partneři, což je pro mě dost, jsem spokojený. To, že tu chodí málo lidí, mi nevadí."
N. Gayathri, ředitelka firmy JCR Drillsol Private Limited, která vyrábí stroje pro těžební průmysl:
"Lidé jsou tu moc příjemní a obchodovat tady je zajímavé. Dozvěděli jsme se, že tu máte hodně dolů, to pro nás znamená zákazníky, protože prodáváme těžební techniku. Byli tu asi tři slibní klienti, takže doufáme, že spolupráce s nimi vyjde. Jsem tu jen jeden týden a líbí se mi i české podnebí."
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist