Propad stavební produkce, který v Česku trvá od ledna letošního roku, se po srpnovém poklesu o 4,7 procenta opět prohloubil.

Stavební výroba se v září 2012 meziročně snížila o 10,6 procenta, po zohlednění počtu pracovních dnů (letošní září jich mělo o dva méně než loňské) o 8,2 procenta.

Klesl počet nově zahájených bytových staveb, vydaných stavebních povolení i jejich hodnoty. 

Nárůst zaznamenaly jen dokončené byty, jejichž počet meziročně stoupl o 4,6 procenta, tedy na 2 059. V úterý o tom informoval Český statistický úřad.

"Nepříznivá čísla ze stavebnictví se v posledních letech stala pravidlem, zářijové výsledky tak v tomto směru nijak nepřekvapily," komentoval aktuální vývoj stavební produkce analytik ČSOB Petr Dufek.

"Útlum pokračuje jak v pozemním, tak především v inženýrském stavitelství, a to v důsledku přetrvávajícího nedostatku soukromých i veřejných zakázek," dodal.

Pozemní stavitelství se meziročně propadlo o 8,2 procenta, inženýrské o 15,8 procenta. Další propad zažila i bytová výstavba. "Počet nově zahájených bytů se meziročně snižuje o 25,5 procenta, bytová výstavba tak stále ještě hledá své dno," uvedl Dufek. 

V celém třetím čtvrtletí roku 2012 klesla stavební produkce v Česku meziročně o 5,7 procenta. Stavební podniky u nás uzavřely 11 762 zakázek, což bylo o 4,6 procenta méně než ve stejném období loňského roku. Celková hodnota těchto zakázek se propadla o 13,3 procenta na 40,4 miliardy korun.

"Stavebnictví zůstává v útlumu a jak už naznačují zakázky, z červených čísel se toto odvětví nedostane ani v dalších měsících a nejspíš ani v příštím roce," uzavřel Petr Dufek.