Čistý zisk energetické skupiny ČEZ za tři čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostl o 27 procent na 33,4 miliardy korun. Tržby se meziročně zvýšily o osm procent na 162,5 miliardy korun.
Hlavním důvodem růstu zisku byla vyšší výroba v jaderných elektrárnách, která přinesla navíc 1,7 miliardy korun, nárůst výroby v rumunských větrných elektrárnách (+ 2 miliardy korun) a mimořádné finanční náklady v roce 2011, uvedl ČEZ na svých internetových stránkách.
Naopak negativně působí vývoj v Albánii, kde se ČEZ pře s tamní vládou o distribuční sítě. Oproti loňsku tam přichází o čtyři miliardy korun.
"Nejpravděpodobnějším řešením je odchod ČEZ z Albánie," řekl na tiskové konferenci generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. ČEZ navíc zastavil veškeré financování své albánské dcery.
Provozní zisk před odpisy (EBITDA) se skupině meziročně zvýšil o 2,3 miliardy korun a dosáhl 64,7 miliardy korun.
Podle aktualizovaných odhadů by měl čistý zisk skupiny za celý letošní rok dosáhnout 40 miliard korun, uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Odhad zisku je o miliardu korun nižší než v pololetí. Za celý rok očekává skupina dosažení EBITDA na úrovni 85 miliard korun.
Podle analytika Tomáše Sýkory z Patria Finance zveřejněné výsledky nenaplnily očekávání. Patria Finance očekávala čistý zisk skupiny za tři čtvrtletí 36,5 miliardy korun a EBITDA 66,9 miliardy korun. Podle Sýkory se na výsledcích podepsala klesající cena elektřiny a větší než očekávaná ztráta ČEZ v Albánii.
Podle Beneše si skupina udržuje silnou likvidní pozici a těší se dobrému finančnímu zdraví. "Energetické společnosti v západní Evropě pociťují dopady ekonomické krize a rostoucí regulace energetiky ve svých výsledcích citelněji. Našimi aktivními opatřeními a úspěšným prodejem naší elektřiny na více let dopředu se nám podařilo tento vliv oddálit, ale v dalších letech tento trend zasáhne i nás. Proto intenzivně pracujeme na hledání dalších vnitřních úspor," uvedl.
Nečas: Areva tendr na Temelín podcenila. ČEZ nemohl postupovat jinak - čtěte ZDE
Když si koupíte elektrárnu od Rusů, budete s nimi svázáni napořád, varují Američané - čtěte ZDE
Temelína se nevzdáme, budeme bojovat i v Bruselu, říká šéf vyřazené Arevy - čtěte ZDE
ČEZ nevyhověl námitkám Arevy. Ve hře o dostavbu Temelína jsou jen Američané a Rusové - čtěte ZDE
ČEZ připravuje další centralizaci sdílených služeb do menšího počtu společností, chce tím ročně snížit náklady o 0,5 miliardy korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist