V hlavním městě bylo na konci loňského roku více než 2,88 milionu metrů čtverečních moderních kancelářských ploch z nichž neobsazených je bezmála 12 procent. V posledním kvartále roku 2012 developeři zahájili výstavbu dalších administrativních center, jejichž celková plocha přesahuje 49 tisíc metrů čtverečních.

Údaje o pražském kancelářském trhu dnes zveřejnilo sdružení Prague Research Forum, jehož členy jsou společnosti CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ a Jones Lang LaSalle

Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku sice pronájem nových kanceláří oproti třetímu kvartálu vzrostl o polovinu, v meziročním srovnání však vykázal pokles o čtvrtinu. Z městských částí šly nejvíce na odbyt pronájmy kanceláří  tradičně v Praze 4, dále pak v Praze 1 a Praze 5. Renegociace (přejednání stávajících nájemních smluv) tvořily ve sledovaném období 42 procent z celkového objemu 66 400 metrů čtverečních pronajatých ploch.

Od října do konce prosince byly dokončeny tři kancelářské projekty: Classic 7 II v Praze 7, Vision Park Karlín I v Praze 8, a Baawer Office House v Praze 5. Ve stejném období developeři zahájili výstavbu dalších budov: River Garden Office II/III a S9 Florenc v Karlíně a City West C1 a C2 ve Stodůlkách.

Celkově v roce 2012 developeři nabídli bezmála 100 tisíc m2 moderních kancelářských prostor, přibližně stejně jako v roce 2011. Budovy třídy A představují 70 procent celkové plochy, zbývající část tvoří kanceláře třídy B.

Nájemné zůstává stabilní: v centru města majitelé kanceláří požadují až 21 eur za metr čtvereční a měsíc. V ostatních částech Prahy se pak mezi 17,5 eur a 13 eury za metr čtvereční a měsíc.

Podle serveru kancelare.cz však požadované nájemné v posledním kvartále nepatrně kleslo v závislosti na lokalitě až o 0,7 eur za metr čtvereční a měsíc oproti třetímu čtvrtletí 2012.

V případě kanceláří nižší kvality, standardu C, je nájemné v Praze již od 7,8 eura za metr čtvereční a měsíc. Server kancelare.cz totiž sleduje vývoj nájemného i v této kategorii.