"Z tohoto auditu vyplynulo, že byly ceny stanoveny nad rámec zákona a takto byla nastavena i část legislativy," řekla šéfka ERÚ Alena Vitásková. Podle ní se netransparentní stanovování výkupních cen dělo v letech 2005 až 2011.

Server IHNED.cz přináší souhrn odpovědí na nejdůležitější otázky o solární elektřině.

Jaký je podíl fotovoltaických elektráren na výrobě elektřiny v České republice?

V polovině loňského roku činil celkový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v ČR zhruba 1970 MW. V roce 2011 činil podíl solárních elektráren na celkové tuzemské výrobě elektřiny 2,4 procenta.

Kdy nastal "solární boom"?

Stát výrobcům elektřiny ze sluneční energie (ale i dalších obnovitelných zdrojů) zajišťuje subvencované výkupní ceny a garantuje vykoupení elektřiny vyrobené v solárních elektrárnách. V důsledku těchto mimořádně příznivých podmínek nastal v roce 2010 v ČR "solární boom". Za tento jediný rok vzrostl celkový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v Česku čtyřnásobně na 1953 MW. Od ledna 2011, kdy stát výrazně snížil garantované výkupní ceny pro nově připojené velké zdroje nad 100 kilowattů (namísto 12 150 Kč jen 5500 korun za MWh), zájem velkých investorů o výstavbu nových zdrojů opadl.

Kolik platí lidé za solární energii?

Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se pak projevuje v konečných cenách spotřebitelům. Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 583 korun za megawatthodinu (bez DPH), loni to bylo 419 korun za megawatthodinu. Příspěvek na obnovitelné zdroje tvoří například u nejběžnějšího tarifu společnosti ČEZ zhruba 12,5 procenta ceny.

Jaký podíl ze státní podpory pro obnovitelné zdroje putuje na fotovoltaické elektrárny?

Na fotovoltaické elektrárny jde 68 procent státní podpory pro obnovitelné zdroje. Stát letos na podporu obnovitelných zdrojů energie zaplatí stejně jako loni 11,7 miliardy korun.

Kolik stojí ročně solární energie jednu českou rodinu?

Tuzemské solární elektrárny průměrnou rodinu stojí ročně zhruba 712 korun.

Kdy se zrodila myšlenka využít energii z obnovitelných zdrojů?

Návrh zákona o obnovitelných zdrojích předložila vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) v listopadu 2003. Sněmovna zákon schválila v únoru 2005, přičemž jej částečně pozměnila. Pro zákon hlasovala většina poslanců tehdejší vládní koalice (ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU) a komunistů, proti byli zákonodárci za ODS.

Jaká je daň ze solární energie?

Počátkem listopadu 2010 schválila sněmovna novelu zákona, která omezuje podporu fotovoltaiky. Ta mimo jiné stanovila, že elektřina ze slunečních elektráren uvedených do provozu v letech 2009 a 2010 bude po dobu tří let podléhat dani 26 procent. V současné podobě platí "solární daň" do konce roku 2013. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba ale počátkem loňského prosince nevyloučil, že bude platnost daně ještě prodloužena.

Kvůli dodatečnému uvalení 26procentní daně na solární energii hrozí Česku mezinárodní arbitráž. Sdružení provozovatelů solárních elektráren International PhotoVoltaic Investors Club v polovině prosince uvedlo, že arbitrážní žalobu podá v prvním čtvrtletí letošního roku.

Kde najdeme v České republice největší množství solárních panelů?

Podle prosincových údajů konzultační společnosti Aquatest připadá v Česku na každého obyvatele téměř jeden solární panel. Největší množství solárních panelů je instalováno v Jihomoravském kraji, kde funguje přes dva miliony těchto zařízení. Z pohledu okresů pak je nejvíc fotovoltaických panelů na Znojemsku, kde jich funguje téměř 600 000. Nejméně se solární panely využívají v Karlovarském kraji, kde jich funguje 66 000.

Vyskytly se problémy s korupcí v oblasti byznysu se solární energií?

V polovině ledna potrestal Okresní soud v Liberci tři pracovníky českobudějovické firmy Lumen Energetický Development za to, že se údajně pokusili uplatit pracovníka Energetického regulačního úřadu, aby jim zajistil licenci na solární elektrárnu ještě pro rok 2010 a tím pádem i výhodnější garantovanou výkupní cenu elektřiny. Verdikt soudu je nepravomocný.