Kyperské banky zůstanou zavřené. A to nejméně do čtvrtka. V noci o tom rozhodlo ministerstvo financí. Chce získat čas a připravit se na případné hromadné výběry peněz.

Původně měly otevřít všechny bankovní domy kromě dvou největších – Laiki a Bank of Cyprus. Kyperské banky jsou zavřené od 15. března.

Eurozóna schválila 10 miliard eur na záchranu kyperských bank, zdůraznila ale, že tamní bankovní sektor bude výrazně omezen a do roku 2018 se musí svou velikostí dostat na "průměr EU". Kypr na záchranu musel vybrat 5,8 miliardy.

Kyperský prezident Nikos Anastasiades ale v pondělí večer v projevu prohlásil, že opatření na záchranu kyperského bankovního sektoru jsou jen dočasná. Podle něj jsou nutná, aby se Kypr nezhroutil.

Země chce zahájit policejní vyšetřování. Chce se totiž dopátrat toho, kdo stojí za současnou svízelnou situací zadluženého ostrova.

Sledovali jsme online

 
26.3.2013 08:56 | Banky nakonec zůstanou zavřené

Dobré ráno,

ačkoliv se dnes měly otevřít všechny bankovní domy kromě dvou největších a nejproblémovějších, zůstanou zavřené všechny.

Přesto spustíme on-line reportáž, ve které budeme přinášet reakce trhů, hlasy ekonomů i přímo z Kypru.

26.3.2013 09:02 | Ti, kteří mají v kyperských bankách hodně, si na své peníze počkají dlouho

Ti, kteří mají na kyperských účtech přes sto tisíc eur, si na své peníze patrně počkají delší dobu.

Běžní klienti budou moct s penězi plně disponovat ve čtvrtek. Jejich vklady se přesunou z banky Laiki do Bank of Cyprus, ze které se vytvoří banka jen se zdravými aktivy.

Naopak vklady nad 100 tisíc zůstanou zamrazeny a budou použity na dluhy Laiki a restrukturalizaci Bank of Cyprus. Za to vkladatelé dostanou akcie bank. Podle odhadů přijdou zhruba o 30 % peněz.

Velcí klienti tedy nebudou moct se svými prostředky disponovat do doby, dokud neproběhne celá restrukturalizace bank. A to podle Wall Street Journal bude trvat dlouho.

26.3.2013 09:40 | Jak velký a zásadní je Kypr pro eurozónu?

- 0,2 procenta se Kypr podílí na ekonomice eurozóny;

- 2,4 procenta činil podle předběžných údajů pokles HDP Kypru v roce 2012;

- minimálně pětkrát větší je kyperský bankovní sektor než hrubý domácí produkt (HDP) země;

- 14,7 procenta činila letos v lednu nezaměstnanost;

- 22,5 procenta je podíl největší kyperské banky Bank of Cyprus na kyperském trhu půjček;

- 26,7 procenta je podíl největší kyperské banky Bank of Cyprus na kyperském depozitním trhu;

- 100 a 120 eur denně si nyní mohou maximálně vybrat klienti z bankomatů Bank of Cyprus a druhé největší banky Laiki;

- 140 procent HDP by měl letos dosáhnout dluh Kypru;

- 26.900 eur činil v roce 2012 HDP Kypru na hlavu podle parity kupní síly;

- 100.000 eur je horní hranice pojištěných vkladů, které nepostihne zdanění;

- 5,8 miliardy eur musí Kypr nashromáždit vlastními silami (z banky Laiki by mělo pocházet 4,6 miliardy, z Bank of Cyprus 1,2 miliardy)

- 10 miliard eur je celková hodnota záchranného balíku pro Kypr od eurozóny;

- 18 miliard eur činil podle předběžných údajů HDP Kypru v roce 2012;

- 20 miliard eur je odhadovaná částka, kterou mají v bankách na Kypru uloženy ruské firmy a ruští občané;

- 68 miliard eur činí celkové vklady u kyperských bank (z toho 38 miliard je na účtech nad 100.000 eur).

26.3.2013 09:48 | Ministr financí: Bohatí přijdou až o 40 % hodnoty vkladů

Máme tady další odhad, o kolik mohou přijít klienti s velkými vklady. Kyperský ministr financí Michalis Sarris uvedl, že může jít až o 40 % uložených peněz.

Mimořádná bankovní opatření dle něj mají trvat několik týdnů.

26.3.2013 09:51 | Burzy začaly v plusu, reagují na Dijsselbloema

Evropské trhy otevřely v mírném plusu.

Může za to večerní vyjádření šéfa Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema. Ten mírnil svá předchozí slova o tom, že Kypr může posloužit jako model pro řešení dalších záchran bank v jiných zemích eurozóny.

Po těchto slovech burzy v pondělí začaly klesat. Dijsselbloem večer vystoupil s tím, že jeho slova byla špatně interpretována a že Kypr je výjimečný případ a nebude sloužit jako modelový příklad.

Proto v úterý zahájily evropské indexy v plusu - FTSE 100 připisoval zhruba dvě desetiny procenta, stejně jako německý DAX neo italský MIB. Francozský CAC 40 posiluje o půl procenta.

26.3.2013 11:30 | Chorvatsko vstoupí do EU 1. července

Trochu odbočme od Kypru, ale zůstaneme v EU:

Evropská komise dnes potvrdila, že Chorvatsko vstoupí do Evropské unie 1. července.

Záhřeb splnil deset doporučení z minulé zprávy v říjnu. Stejně tak prokázal "vůli a schopnost splnit zbývající závazky včas před vstupem," uvádí prohlášení komise. Podle ní tak bude Chorvatsko připraveno se 1. července stát 28. členem EU.

Dnes schválená zpráva ale zdůrazňuje, že komise od Chorvatska očekává další reformy, pokud jde o "vládu práva, zejména boj s korupcí". Zprávu dnes předal v Záhřebu chorvatským představitelům komisař pro rozšíření Štefan Füle.

Jedna z posledních překážek vstupu Chorvatska do unie padla začátkem března, když se vyřešil dlouholetý spor se Slovinskem kolem banky Ljubljanska. Chorvatsko bude mít 12 poslanců v Evropském parlamentu; kvůli tomu se jednoho poslance bude muset vzdát 12 zemí, včetně ČR.

26.3.2013 11:34 | Burza zůstane zavřená

Zavřené nejsou jen kyperské banky, ale i burza. Obchodovat by se mělo začít ve čtvrtek

26.3.2013 11:37 | Odstoupí šéf Bank of Cyprus, ze které se má stát "zdravá" banka
26.3.2013 11:58 | Schäuble: Německo je terčem závisti

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble byl podle svých kolegů na nedělním jednání euroskupiny trochu vznětlivý. Dnes ráno v rozhovoru pro německou televizi ZDF řekl, že se jeho země stala terčem závisti.

"Vždycky to tak je. Stává se to i ve škole. Když máte lepší výsledky, ostatní s tím mají problém, někdy dokonce i závidí," řekl Schäuble.

26.3.2013 12:07 | Detaily k rezignaci šéfa Bank of Cyprus

Jak už jsme informovali, došlo k prvnímu padání hlav. Státní televizní společnost Cyprus Broadcasting Corporation přišla se zprávou, že předseda představenstva největšího finančního domu na zadluženém ostrově Bank of Cyprus se rozhodl rezignovat. A to kvůli záchranné dohodě.

Andreas Artemis přitom do čela banky přišel na konci loňského léta.

26.3.2013 12:19 | ECB: Vyjádření Dijsselbloema byla chybná

Dva členové rady Evropské centrální banky před chvílí novinářům řekli, že pondělní vyjádření šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema nebyla správná.

"To, co řekl Dijsselbloem, bylo chybné. Kyperská zkušenost se nestane modelem pro zbytek eurozóny, protože situace zde zašla do takových mezí, které nikde jinde ani nemohou existovat. Všechny země mají odlišné problémy - ekonomické, se zaměstnaností - ale žádná jiná nemá takovou koncentraci problémů, jakou má Kypr," řekl člen ECB Benoit Cöure.

26.3.2013 12:32 | Studentský protest proti Merkelové

Do ulic Nikósie dnes vyšli i studenti středních a vysokých škol. Protestovali před prezidentským palácem. V minulosti byly prostesty studentů mířeny proti "ošklivým Turkům". Dnes jdou spíše proti německé kancléřce Angele Merkelové.

26.3.2013 12:36 | On-line rozhovor přímo z Nikósie na IHNED.cz

Od 13:00 se čtenářům IHNED.cz bude věnovat redaktor Hospodářských novin Marek Hudema.

Ptát se ho můžete na to, jaké má dojmy z Kypřanů, jestli budou atakovat znovuotevřené banky, a vůbec na zajímavé životní příběhy, na které narazil.

Otázky pokládejte ZDE

26.3.2013 13:26 | Schäuble: Kypr doplatil na velký bankovní systém

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v rozhovoru pro stanici ZDF hájil tvrdý postoj Německa při vyjednávání pomoci Kypru.

Uvedl také, že Německo je terčem závisti v eurozóně. "Bývá to tak třeba i ve školní třídě. Když máte lepší známky, ostatní se s tím někdy hůř smiřují, a občas dokonce začnou žárlit," uvedl Schäuble.

Ten také řekl, že Kypr platí cenu za přebujelý bankovní systém. "Každý si musí udržovat svou domácnost v pořádku," uvedl Schäuble.

"Ten, kdo příliš riskuje, nakonec taky nese ztráty."

26.3.2013 15:28 | Záběry reportéra HN Marka Hudemy z demonstrace na Kypru

26.3.2013 16:10 | Komentář: Kypr nenávidí své zachránce, chrání viníky

Bankovní účty, kde výška vkladů přesahuje sto tisíc eur, tvoří dohromady sumu 38 miliard eur. Což je při 860 tisících obyvatelích Kyperské republiky přibližně 44 tisíc eur na jednoho. Kdyby toto skutečně byly úspory Kypřanů, sotva by fronty před bankomaty byly tak dlouhé.

Celý komentář odbornice na Kypr a celou oblast z univerzity v Istanbulu Sylvie Tiryaki čtěte zde.

26.3.2013 17:01 | Euro se kvůli Kypru drží blízko čtyřměsíčního minima vůči dolaru

Euro v úterý mírně posílilo vůči dolaru, zůstalo však v blízkosti čtyřměsíčního minima, na které se propadlo v pondělí. Dohoda o záchraně Kypru zahrnující konfiskaci části velkých bankovních vkladů vyvolala obavy z odlivu peněz z eurozóny.

Jednotná evropská měna odpoledne stoupla o 0,2 procenta na 1,2870 USD. V pondělí sestoupila na 1,2829 USD, tedy na nejnižší úroveň od 22. listopadu, napsala agentura Reuters.

K pondělnímu poklesu eura přispěl šéf Euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, Jeroen Dijsselbloem, jehož výroky naznačily, že scénář záchrany Kypru před bankrotem by se mohl opakovat i v dalších zemích. Dijsselbloem ale později svá slova zmírnil a člen výkonné rady Evropské centrální banky Benoit Coeure dnes zdůraznil, že bankovní krize na Kypru byla specifickým případem a použitý plán záchrany by neměl být považován za model pro další evropské země, které se ocitnou v problémech.

"Dijsselbloemova slova znepokojila obchodníky a vedla k obavám, že bohatí investoři by mohli stáhnout kapitál z těch částí Evropy, které mají zranitelný bankovní sektor, například z Itálie a Španělska," uvedl analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solutions.

26.3.2013 17:04 | O Kypru s ekonomem Petrem Zahradníkem

Může se stát konfiskace části nepojištěných vkladů modelem pro řešení bankovních problémů i v dalších zemích eurozóny? Ptejte se ve středu od 10:00 v on-line rozhovoru ekonoma Petra Zahradníka.

26.3.2013 17:32 | Britské pobočky kyperské Laiki měly otevřeno

Čtyři pobočky kyperské lidové banky Laiki ve Velké Británii měly v úterý otevřeno a zákazníci mohli nakládat s penězi bez omezení. Mateřská banka na Kypru přitom čeká na restrukturalizaci, která by se měla dotknout i britských peněz. S Kyprem nyní jedná britský ministr financí George Osborne.

26.3.2013 18:29 | Jan Macháček: Kypr a prolomená tabu

Tím, že Kypr schválil restrikce pohybu kapitálu, mění se automaticky hodnota „kyperského eura", která už není stejná jako hodnota eura drženého jakoukoli bankou jinde v eurozóně. Za kyperské euro už nenakoupíte ve Frankfurtu neomezeně.

26.3.2013 19:06 | Na výběr budou týdenní limity

Guvernér kyperské centrální banky Panicos Demetriades prohlásil, že vyvíjí "nadlidské usilí", aby banky na ostrově otevřely ve čtvrtek, píše BBc. Kypr uvažuje o tom, že na výběr peněz bude zaveden zatím neupřesněný týdenní limit. Omezení pohybu kapitálu zahrnují také limity na vývoz eur a zákaz bankovních šeků. Termínované vklady nebude možné vybrat před jejich zralostí.

Kyperské banky jsou zavřené více než deset dní - naposledy měly otevřeno 15. března.

Kyperský ministr financí v úterý potvrdil, že u vkladů nad 100 000 eur by se 40 % jejich hodnoty mělo vyměnit za akcie bank.

26.3.2013 19:42 | První bankomat měny Bitcoin bude na Kypru

Zachraňovaný Kypr bude první zemí na světě, kde začnou fungovat bankomaty počítačové měny Bitcoin - která má v tomto případě i podobu kovových mincí. V bankomatech by mělo jít měnit Bitcoins za eura a naopak. Píše o tom server Mashable.

 

26.3.2013 20:08 | Agentura Fitch by mohla snížit úvěrové hodnocení Kypru

Ratingová agentura Fitch by dále mohla snížit úvěrové hodnocení Kypru. Agentura v úterý upozornila, že problémy kyperského bankovního sektoru by mohly poškodit tamní ekonomiku i veřejné finance.

Fitch umístila kyperský rating do režimu sledování s výhledem na možné snížení. V současnosti hodnotí kyperské závazky stupněm B, který se nachází ve spekulativním pásmu, napsala agentura Reuters.

Kypr se v pondělí dohodl s eurozónou na záchranném plánu, který by měl zabránit bankrotu země. Součástí dohody je však konfiskace části velkých bankovních vkladů. Kyperské banky zatím zůstávají zavřené kvůli obavám z překotného vybírání peněz.

Konkurenční ratingová agentura Standard & Poor's již minulý týden snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Kypru o jeden stupeň na úroveň CCC. Agentura Moody's Investors Service hodnotí Kypr stupněm Caa3. V obou případech se ratingy nachází hluboko ve spekulativním pásmu.

 

26.3.2013 20:42 | Kyperská krize zná prvního vítěze: Lotyšsko

Ruští podnikatelé a střadatelé hledají nový most do eurozóny. Lotyšsko je přirozeným kandidátem.

Komentář Martina Ehla čtěte zde.

26.3.2013 21:33 | Naše úterní on-line sledování Kypru zde končí. Děkujeme čtenářům za pozornost.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru