Český zemědělský a potravinářský vývoz by se měl do budoucna zaměřit především na 14 zemí mimo Evropskou unii. Prioritu má deset zemí Společenství nezávislých států, Balkánu a jihovýchodní Asie. Mezi zájmová území mají patřit také USA, Kanada, Japonsko a Korea.
Vyplývá to z nové proexportní iniciativy ministerstva zemědělství. V současné době směřuje více než 90 procent vývozu zemědělského a potravinářského zboží do zemí Evropské unie.
Prioritní země:
Rusko
Ukrajina
Bělorusko
Arménie
Gruzie
Kazachstán
Bosna a Hercegovina
Srbsko
Vietnam
Čína
Zájmové země:
USA
Kanada
Japonsko
Korea
"Záměrem ministerstva je také z informací státní správy a dalších dostupných zdrojů vyhledávat a vyhodnocovat exportní příležitosti pro české producenty, konzultovat je se zemědělskými organizacemi a zprostředkovávat tyto informace obchodníkům," sdělil Žáček.
Mezi prioritní země zařadilo ministerstvo Rusko, Ukrajinu, Bělorusko, Arménii, Gruzii, Kazachstán, Bosnu a Hercegovinu, Srbsko, Vietnam a Čínu. Prioritní země představují podle úřadu tradiční obchodní teritoria, kde má české zboží historické renomé, a existuje v nich zájem o české technologie. Současně patří mezi země přednostního zájmu zahraniční politiky státu.
Zájmové země jsou charakterizovány jako rozvinuté státy s potenciálem pro růst českého exportu. S těmito zeměmi má stát uzavřenou dohodu o volném obchodu, či se o ní chystá jednat.
Ročně se vyvezou zemědělské výrobky za 147 miliard
V březnu ministerstvo v souvislosti s projektem podepsalo s ministerstvem zahraničních věcí memorandum s cílem zvýšit vývoz potravin a zemědělských komodit a vyvážet pestřejší sortiment. "Podobné memorandum chce ministerstvo zemědělství v nejbližší době podepsat i s ministerstvem průmyslu a obchodu", podotkl Žáček.
Projekt se neomezuje pouze na uvedených 14 zemí, ale pokud se objeví příležitosti i v jiných státech, stát bude vývoz do nich podporovat také. "Projekt bude cílit i na malé a střední podniky, které dosud nemají dostatečné informace o obchodně politických podmínkách zahraničního obchodu a exportních příležitostech," řekl mluvčí.
Agrární vývoz ČR loni meziročně vzrostl zhruba o 27 miliard korun na 147 miliard. Největším příjemcem českých potravin a zemědělských produktů je Slovensko, druhé bylo Německo, třetí Polsko.
Vývoz nezpracovaných surovin
Čeští zemědělci, potravináři i někteří představitelé státu dlouhodobě upozorňují na to, že se ze země vyváží především nezpracovaná surovina a dováží hotové výrobky s vyšší přidanou hodnotou.
Schodek agrárního zahraničního obchodu se loni meziročně snížil zhruba o třetinu na přibližně 25 miliard korun. Vývoz zemědělských komodit, potravin, nápojů a tabákových výrobků rostl výrazněji než dovoz. Pomohla tomu ale rekordní úroda obilí v roce 2011 a dobré ceny v roce 2012.
Výčet klíčových teritorií se částečně shoduje se seznamem zemí s potenciálem pro růst obchodní výměny pro celý tuzemský vývoz, který loni zveřejnilo MPO. Mezi 12 prioritních států tehdy zařadilo Brazílii, Čínu, Egypt, Indii, Kazachstán, Mexiko, Rusko, Srbsko, Turecko, Ukrajinu, USA a Vietnam.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist