Minulý týden přišel ministr obchodu a průmyslu Martin Kuba (ODS) s tím, že prosadí, aby namísto energetických štítků lidé při prodeji či pronájmu předkládali zájemcům faktury za energie za poslední tři roky. Jeho prohlášení způsobilo na realitním trhu chaos.

Od letošního roku je totiž zpracování štítků ze zákona povinné mj. při prodeji rodinného domu či jeho pronájmu. Kvůli politickému příslibu ale lidé žijí v domnění, že štítky již nepotřebují. To je ale omyl. Realitní kanceláře i zpracovatelé průkazů kvůli tomu čelí nepříjemnostem.

"Dostáváme se do absurdních situací, kdy prodávajícímu tvrdíme, že když nebude mít štítek, poruší zákon. Prodávající nám naopak tvrdí, že mu lžeme, že pan ministr to zrušil. Díky jednomu nešťastnému prohlášení lidé budou porušovat zákon," uvedl Hanuš Němeček, výkonný ředitel sítě realitních kanceláří Re/Max.

"Prohlášení ministra Kuby mělo kastastrofální dopad nejen na nás, ale i realitní kanceláře," řekl Luděk Lošťák, předseda představenstva společnosti Comfort Space, která se na zpracování průkazů specializuje. Poptávka po průkazech se podle něho propadla zhruba o třetinu a lidé odmítají platit i za objednané průkazy.

Když ale majitel nemovitosti nebude průkaz mít, Státní energetická inspekce mu může uložit pokutu až do výše 100 tisíc korun, v případě právnických osob až pět milionů.

Nový majitel domu, který má na průkaz nárok, si možná neuvědomuje, že průkaz po něm bude chtít stavební úřad například v případě výměny kotle nebo revitalizace obálky budovy, vysvětluje Lošťák.

Povinnost zpracování průkazu vychází z evropské směrnice o energetické náročnosti budov a má vést k nižší spotřebě energií, a tím ke snížení výdajů, a průkaz je nástroj k dosažení tohoto cíle.

Cena za zpracování průkazu ovlivňuje velikost a členitost domu a především to, zda je k němu projektová dokumentace. Obvyklá cena se u rodinných domů pohybuje okolo pěti tisíc korun.

"Obecný názor mezi lidmi je, že průkaz je drahá zbytečnost, kterou si vymyslela EU. Spousta lidí si také neuvědomuje proč tyto průkazy mají vyžadovat, že jim například umožní porovnávat různé nabízené nemovitosti, že vypoví o skutečné charakteristice budovy," říká spolumajitel firmy Enviom Pro Ladislav Jůna.

A faktury o skutečné energetické náročnosti budovy příliš nenapoví. "Například pokud jsou dva identičtí uživatelé, ale každý má jiné nároky na teplotu v místnosti, mohou se fakturační údaje lišit o desítky procent. Toto však u průkazu není problémem, protože se zde uvažuje s normativními předpoklady," říká Jůna.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist