Přes 300 tisíc lidí chce od tuzemských bank zpátky peníze za vedení a správu hypotečního či úvěrového účtu. Průlom nastal loni, kdy německý soud rozhodl, že takový poplatek není oprávněný a banka musela peníze vrátit.
To byla inspirace i pro první takový případ v Česku, kdy banka nakonec peníze za správu úvěru také vrátila.
A postupující vytrvalý nátlak, který od začátku roku nabral na síle a k různým výzvám se už připojilo přes 300 tisíc lidí, má výsledky.
Banky sice odmítají se zástupci hromadných výzev jednat a blíží se tak obrovská vlna žalob, na druhou stranu ale většina z nich ustoupila od vyžadování tohoto poplatku u nově sjednaných smluv.
Boj o vrácení poplatků jde do druhého kola. Chystají se první žaloby na banky - čtěte ZDE
ON-LINE o poplatcích: Společnému tlaku rozumějí banky víc než klientům, tvrdí Nacher - čtěte ZDE
Od začátku roku jej zrušily například Raiffeisenbank či Komerční banka. Vedle toho ČSOB a Poštovní spořitelna se připojily od poloviny března k taktice Hypoteční banky. Začaly totiž nabízet jak hypotéku bez poplatků, tak dál i s poplatkem.
"Klient si může vybrat ze dvou variant, z nichž v hypotéce bez poplatků jsou veškeré náklady na služby s úvěrem spojené promítnuty do úrokové sazby," vysvětluje mluvčí ČSOB Pavla Hávová.
Vedle toho České spořitelně ani UniCredit Bank se poplatků vzdát nechtějí. Zatím je tedy nezrušily úplně, ale do konce května vyhlásily tzv. "poplatkové prázdniny". Podle některých odborníků je ale možné, že se už neodváží ani po konci května tyto poplatky znovu zavést.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.