Sněmovna ve středu schválila novelu zákona o pohonných hmotách, která má omezit daňové úniky při obchodování s benzinem a naftou. Zavádí hlavně dvacetimilionové kauce pro obchodníky. Společenství čerpacích stanic ČR, které kauci již dříve kritizovalo, uvedlo, že pokud novela projde Senátem a podepíše ji prezident, napadne ji u soudu.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska se daňové úniky odhadují na pět až osm miliard korun ročně. Novela má zabránit zejména tzv. karuselovým podvodům, kdy se pohonné hmoty přeprodávají mezi řetězcem účelově založených firem. Kauce má ztížit zakládání těchto firem. Návrh nyní dostane k posouzení Senát.

Generální ředitel Generálního finančního ředitelství ČR Jan Knížek již dříve uvedl, že řetězce, přes které se podvody odehrávají, obsahují třeba až 70 nastrčených firem. Daňoví podvodníci by tak za každou z nich museli složit dvacetimilionovou kauci.

"To už nejsou tak malé peníze, o kterých by finanční správa a potažmo hlavně finančně analytický útvar ministerstva financí nevěděl, odkud tečou, kde se vzaly, a mohli jsme učinit i preventivní kroky, aby tyto peníze neutekly," upozornil Knížek.

Majitelé benzínek: Zákon povede ke kartelu

Podle Společenství čerpacích stanic ČR ale jde o rozporuplné opatření, které odstraní z trhu stovky poctivých firem. Předseda společenství Ivan Indráček prohlásil, že pokud novela projde Senátem a podepíše ji prezident, společenství ji napadne u soudu.

"Zákon je hrubě protisoutěžní. Má negativní dopad na hospodářskou soutěž, kterou de facto likviduje. Povede k monopolizaci trhu a jeho ovládnutí kartelem dvou či tří nejsilnějších firem," upozornil Indráček. Podle něj kvůli novele skončí většina malých a středních prodejců pohonných hmot. "Kvůli dvacetimilionové sankci nebudou konkurenceschopní," dodal.

 

Naopak společnost Benzina, která s 337 čerpacími stanicemi provozuje nejrozsáhlejší síť v ČR, přijetí novely přivítala. "Situace na českém trhu s pohonnými hmotami je velice vážná. Vítáme proto tento komplex opatření a věříme, že zpřísnění podmínek trh napraví," řekl Václav Loula z Benziny a upozornil, že kromě diskutované kauce novela zavádí povinnost bankovních garancí či odborné způsobilosti a trestní bezúhonnosti provozovatelů.

Zvažovaná výše kauce? 30 milionů

Ministr Kalousek ve středu řekl, že nejde o "politickou vymyšlenost". Ministerstvo financí podle něj původně prosazovalo kauce 30 milionů. Varoval, že dalším snížením by už toto opatření ztratilo svoji účinnost. Ministr průmyslu Martin Kuba upozornil, že návrh se týká velkoobchodu, a nikoli maloobchodu.

Nad kaucemi se pozastavil i antimonopolní úřad. Podle jeho názoru by jednotná kauce pro všechny podnikatele v oboru bez ohledu na jejich tržní sílu mohla narušit soutěž na trhu. Předseda hospodářského výboru Milan Urban (ČSSD) již dříve tento argument odmítl.

Distribuce pohonných hmot bude podle předlohy koncesovaná živnost. Zápis obchodníka do registru distributorů už nebude automatický; celní úřad bude v řízení posuzovat, zda splnil zákonné podmínky. Úřad bude mít také pravomoc registraci zrušit. Za obchodování s pohonnými hmotami bez registrace nebo v rozporu se zákonem bude hrozit postih do výše požadované kauce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist