Centrální banka mění svou pobočkovou síť v regionech. Proč to dělá a jaké to bude mít dopady, říká v rozhovoru člen bankovní rady České národní banky Lubomír Lízal.  

HN: Snižujete počet plnohodnotných poboček ČNB. Co vás k tomu vede?

Pobočková síť ČNB vznikala na počátku 90. let. Dneska už je situace úplně jiná, i díky technickému pokroku. Máte internetové bankovnictví i nějakou dálniční síť nebo dopravní omezování v centrech měst. Takže jsme se zamysleli nad tím, zda ta síť odpovídá dnešním potřebám. A ukazuje se, že tím, jak se zlevňuje technika, jsou banky a další subjekty schopny dělat řadu zpracování peněz samy a peníze nemusí procházet centrální bankou. S tím souvisí i novela o oběhu bankovek a mincí, kde se předpokládá, že budeme kontrolovat, jakým způsobem ostatní zpracovatelé hotovosti pracují. V 90. letech většina oběživa procházela centrální bankou. Dneska je situace taková, že nemusí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se