Slovinská vláda na podzim zahájí prodej státních podniků, který má vládě v Lublani pomoci odvrátit nutnost zahraniční finanční pomoci. Ve slovinském parlamentu to dnes řekl ministr financí Uroš Čufer.

Slovinsko již vyčlenilo 15 státních podniků, které hodlá prodat, aby zvýšilo státní příjmy.

Jsou mezi nimi druhá největší slovinská banka Nova KBM, největší domácí telekomunikační operátor Telekom, lublaňské letiště nebo letecká společnost Adria Airways.

Čufer poslancům řekl, že potrvá "dvě nebo tři čtvrtletí", než bude privatizace dokončena.

Vláda premiérky Alenky Bratušekové chce řadou reforem snížit rozpočtový deficit, který se má letos téměř zdvojnásobit na 7,9 procenta hrubého domácího produktu. Hlavní zátěží pro veřejné finance budou letos vysoké výdaje na rekapitalizaci slovinských bank, které jsou stále ve státním vlastnictví a mají vysoké ztráty.

Slovinsko je jedinou postkomunistickou zemí EU, která odmítla zprivatizovat většinu bankovního sektoru, a nyní za to musí platit.

Mezinárodní ratingová agentura Fitch koncem minulého týdne snížila své hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovinska o jeden stupeň. Fitch se obává, že vysoké ztráty slovinských bank ohrozí solventnost země a vynutí si zahraniční finanční pomoc.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist