Nezaměstnanost v Česku se v červnu snížila na 7,3 procenta z květnových 7,5 procenta.

Úřad práce evidoval 540 473 uchazečů o zaměstnání, z toho 525 100 lidí ve věku 15 až 64 let, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce.

Oznámilo to v úterý ministerstvo práce a sociálních věcí. Analytici odhadovali stagnaci, případně pokles míry nezaměstnanosti na 7,4 procenta.

Celkový počet uchazečů o zaměstnání klesl v červnu oproti předchozímu měsíci o 6990 lidí. Meziročně stoupl o 65 887 osob.

Volných pracovních míst bylo ke konci června 44 032, meziměsíčně o 1400 a meziročně o 1253 více. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 12,3 uchazeče.

Za zlepšením je podle analytiků jen zaměstnávání sezonních pracovníků, v dalších měsících po příchodu absolventů škol na pracovní trh nezaměstnanost opět stoupne.

"Sezonní práce by měly podporovat snižování nezaměstnanosti, přesto ale sledujeme na trhu práce náznaky nervozity a celkově velmi slabou chuť firem vytvářet nové pozice," uvedl analytik Home Creditu Michal Kozub. Červen by podle něj měl přinést jednu z nejnižších hodnot nezaměstnanosti tohoto roku.

Podle Davida Marka z Patria Finance trh práce přešlapuje na místě. "K tomu, aby se trend otočil a nezaměstnanost začala klesat, bude potřeba, aby konečně skončila recese. Bez vyhlídek na růst ekonomiky nebudou vznikat nová pracovní místa," dodal.

Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 38 okresů. Nejvyšší byl v okresech Most (13,4 procenta), Bruntál (12,3 procenta), Ústí nad Labem (12,1 procenta), Karviná (11,7 procenta) a Chomutov (11,5 procenta).

Nejnižší naopak v okresech Praha-východ (3,2 procenta), Praha-západ (3,9 procenta), Pelhřimov a Mladá Boleslav (shodně 4,5 procenta), Prachatice a Praha (shodně 4,7 procenta), Plzeň-jih a Benešov (shodně 4,8 procenta) a Rokycany (4,9 procenta).

Údaje jsou podle metodiky, která stanovuje podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let. 

nezam cerv copy

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist