Oba pocházejí původně z Prahy, ale byznys s malosériovou výrobou aut pro volný čas se rozhodli rozjet na venkově. To je ale asi tak všechno, co Michala Hradského z Kaipanu a Jiřího Vlka stojícího za značkou Thunderbolt spojuje. První jmenovaný vyrábí auta šestnáct let, stačí mu k tomu doslova pár zaměstnanců a kus nedávno ještě opuštěné fabriky. Cílí hlavně na nadšence, kteří jsou ochotni si auto dostavět sami. Druhý začal vyvíjet auta relativně nedávno a z vrat nové továrny s kapacitou sto padesát zaměstnanců ještě nevyjel ani jeden vůz. Ty, co by se měly začít po silnicích prohánět už letos, mají být luxusní kousky s cenou začínající nad milionem korun.

Stavebnice pro kutily a nadšence

Již dvaadvacet let na českém automobilovém trhu působí firma Kaipan. Šestnáct let sériově vyrábí auta pro volný čas. Posledních deset let sídlí v třítisícové Smržovce na Jablonecku. V části staré továrny po státním podniku Strojobal tam sedm zaměstnanců včetně majitele Michala Hradského kousek po kousku ručně vyrábí sportovní auta vycházející z klasických britských Lotusů. Přesněji, vozy Kaipan vznikají většinou tak, že konstruktéři postaví auto kolem již zaregistrovaného motoru. Nejčastěji z Favoritu.

Ročně takových aut předají novým majitelům okolo čtyřiceti. Prosadit se na českém trhu, kde mezitím několik podobných pokusů vzniklo a zase zaniklo, se jim podařilo i díky jednomu specifiku. Kromě svého vlastního umu spoléhají v Kaipanu i na zručnost a šikovnost svých zákazníků. Nabízejí totiž své aktuální dva modely buď jako hotová auta, nebo jako stavebnice, které si může zákazník v garáži dostavět sám. Větší námahu mu vynahradí výrazně nižší pořizovací cena. Zatímco hotové modely Kaipanu 14 a 16 stojí čtyři sta tisíc až půl milionu korun, stavebnice vyjde i na třetinu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.