Oba pocházejí původně z Prahy, ale byznys s malosériovou výrobou aut pro volný čas se rozhodli rozjet na venkově. To je ale asi tak všechno, co Michala Hradského z Kaipanu a Jiřího Vlka stojícího za značkou Thunderbolt spojuje. První jmenovaný vyrábí auta šestnáct let, stačí mu k tomu doslova pár zaměstnanců a kus nedávno ještě opuštěné fabriky. Cílí hlavně na nadšence, kteří jsou ochotni si auto dostavět sami. Druhý začal vyvíjet auta relativně nedávno a z vrat nové továrny s kapacitou sto padesát zaměstnanců ještě nevyjel ani jeden vůz. Ty, co by se měly začít po silnicích prohánět už letos, mají být luxusní kousky s cenou začínající nad milionem korun.

Stavebnice pro kutily a nadšence

Již dvaadvacet let na českém automobilovém trhu působí firma Kaipan. Šestnáct let sériově vyrábí auta pro volný čas. Posledních deset let sídlí v třítisícové Smržovce na Jablonecku. V části staré továrny po státním podniku Strojobal tam sedm zaměstnanců včetně majitele Michala Hradského kousek po kousku ručně vyrábí sportovní auta vycházející z klasických britských Lotusů. Přesněji, vozy Kaipan vznikají většinou tak, že konstruktéři postaví auto kolem již zaregistrovaného motoru. Nejčastěji z Favoritu.

Ročně takových aut předají novým majitelům okolo čtyřiceti. Prosadit se na českém trhu, kde mezitím několik podobných pokusů vzniklo a zase zaniklo, se jim podařilo i díky jednomu specifiku. Kromě svého vlastního umu spoléhají v Kaipanu i na zručnost a šikovnost svých zákazníků. Nabízejí totiž své aktuální dva modely buď jako hotová auta, nebo jako stavebnice, které si může zákazník v garáži dostavět sám. Větší námahu mu vynahradí výrazně nižší pořizovací cena. Zatímco hotové modely Kaipanu 14 a 16 stojí čtyři sta tisíc až půl milionu korun, stavebnice vyjde i na třetinu.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.