Je pravděpodobné, že se byznysu s řepkou blíží horší časy. Europarlamentní výbor pro životní prostředí schválil ve čtvrtek 11. července návrh na omezení biopaliv první generace. Ačkoli původně Evropská unie plánovala v roce 2020 přimíchávat do pohonných hmot deset procent biopaliv, nyní určila, že pouze 5,5 % by měly tvořit přírodní složky první generace. Tedy ten druh biopaliv, který se vyrábí z řepky. I když musí ještě o návrhu v září hlasovat parlamentní plénum, je pravděpodobné, že projde.
To je zpráva, která se nelíbí českým producentům biopaliv. Největší z nich je lovosická firma Preol, která patří pod Agrofert Andreje Babiše. Generální ředitel Petr Cingr nepovažuje rozhodnutí za férové. Agrofert totiž do továrny vložil jednu a půl miliardy korun. A na zhodnocení investice už totiž nebude tolik prostoru, kolik EU v počátcích slibovala. Kromě podnikatelů s řepkou ale podle něj rozhodnutí ohrozí ideu biopaliv jako takovou. "Dostaneme se do situace, kdy nebudeme mít do standardních paliv co míchat," říká Cingr.
Co by omezení na 5,5 procenta prvogeneračních biopaliv ve směsi znamenalo pro Preol?
Nelíbí se nám to, ale co s tím můžeme dělat. Důsledkem v této situaci bude, že nevzniknou žádné další kapacity mimo ty, které tu nyní jsou. Nevypadá to ale, že by se mělo něco stávajícího rušit. V současné době je podíl míchání ještě nižší než 5,5 procenta, takže by se plánované regulační omezení aktuálního provozu dotknout nemělo.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.