Personální otázky bude v úterý projednávat dozorčí rada Českých drah. Už pět z jejích devíti členů v polovině července vyměnil nový ministr dopravy Zdeněk Žák.

Jak ale sám říká, nejde mu o přípravu na "svržení" ředitele Českých drah Petra Žaludy. "Zajímají mě hospodářské výsledky a kondice firmy," uvádí Žák. Jestli Žaluda ve vedení firmy zůstane, je podle Žáka podmíněno uspokojivými hospodářskými výsledky. A pár dnů před důležitým jednáním se České dráhy snaží.

V pátek vydaly předběžnou zprávu o výsledcích za první pololetí letošního roku, podle kterých vypadají jako úspěšná firma. Provozní zisk před odpisy zvýšily ČD meziročně téměř o 50 procent, zvýšil se i počet cestujících. Podobně dobře se prý daří i ČD Cargo, které zvýšilo meziročně EBITDA o 120 milionů korun na 901 milionů korun. 

Jenže na první pohled pozitivní zprávy národního dopravce ministra dopravy nijak neuspokojily. "Po přečtení té zprávy se má nejistota ohledně hospodaření ČD ještě zvýšila. Jsou to jen střípky vytržené z kontextu," řekl pro IHNED.cz Žák s tím, že očekává vysvětlení a přezkoumání od dozorčí rady. 

Na dotaz, zda považuje zprávu za účelově upravenou před zasedáním dozorčí rady, dodal, že zveřejněná čísla jsou jen dílčí. "Ta zpráva není kompletní a nedají se z toho udělat závěry. Je potřeba mít informace kompletní, vědět, jestli je firma schopná dlouhodobě splácet své závazky, nebo ne," dodal ostře ministr dopravy. 

Žák se pokoušel odvolat Žaludu z vedení Českých drah už v době, kdy byl náměstkem na ministerstvu dopravy. Za Žaludu se ale postavil tehdejší ministr dopravy Petr Bendl. Naopak své místo náměstka musel opustit sám Žák. 

Personální otázky na pokračování

Podle členů dozorčí rady a zástupců Odborového sdružení železničářů Antonína Leitgeba a Vladislava Vokouna je zřejmé, že se nový ministr snaží Žaludu odvolat.

Jestli k tomu ale v úterý dojde, není jasné. "V pozvánce je na programu zahájení panem ministrem a dalším bodem pak je odvolání člena nebo členů představenstva. Nechci fabulovat, ale myslím, že budou chtít odvolat minimálně jednoho člena," říká Vokoun. Naráží tak na člena představenstva ČD Romana Bočka, který byl ve vyšetřovací vazbě v souvislosti s kauzou Jany Nagyové. Vokoun by ovšem navrhoval spíše pozastavení členství v představenstvu než Bočkovo vyloučení. 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

I pokud úterní jednání dozorčí rady Petr Žaluda ve funkci generálního ředitele ČD přečká, nemusí mít zdaleka vyhráno. Na konci minulého týdne totiž členové rady dostali pozvánku na další jednání. A už příští pondělí budou opět projednávat personální otázky ve vedení Českých drah. 

"Podle programu má generální ředitel předložit expertizu hospodaření společnosti a hned dalším bodem pak je opět odvolání člena nebo členů představenstva," dodává Leitgeb. 

Vedle toho další člen dozorčí rady Jaroslav Pejša považuje nyní za nejdůležitější hospodářskou kondici dopravce. "Spíš než personální záležitosti musíme řešit ČD Cargo. Pokud by došlo k dalšímu útlumu průmyslu na severní Moravě, bude to pro ČD Cargo velký problém," dodává Pejša. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist