Miliardáři se v Česku těší malé oblibě. Dle názoru majority jsou až podezřele úspěšní, aby své bohatství získali poctivě. Buď je jim tisíckrát více shůry dáno, čemuž se nechce věřit, nebo si to jmění museli alespoň částečně nakrást, čemuž se věří snáze. Je to dáno bouřlivou privatizací v 90. letech, díky které mnozí získali snadný kapitál. Ne všichni však začínali stejně. Přečtěte si, co napsal majitel Student Agency Radim Jančura v týdeníku Ekonom o Andreji Babišovi, majiteli potravinářsko-chemického kolosu Agrofert a nově i vydavatelství Mafra:

Andrej Babiš je druhý nejbohatší muž v naší zemi. Setkal jsem se s ním před rokem na jeho farmě Čapí hnízdo, kde má takovou malou, školám přístupnou „zoo“ domácího zvířectva. Bylo to příjemné odpoledne, kdy mne Andrej mile překvapil nejen svou obyčejnou lidskostí, ale i silným pojetím rodiny a pěkným vztahem ke zvířatům. A hlavně až zarputilým přáním tuto zemi změnit. Proto jsem se rozhodl o něm dozvědět více.

Příběh Andreje Babiše je jiný. Začal se čtyřmi zaměstnanci, dnes je se svými 35 tisíci největším zaměstnavatelem v zemi. Nikdy neprivatizoval, naopak postupně kupoval firmy v potížích, aby je přeměnil v prosperující podniky, které lidem dávají práci a státu platí daně. Často je spojován s dotacemi, ale on pobírá dotace tak jako každý jiný farmář. Často je spojován se žlutými poli řepky. Přitom sám pěstuje jen čtyři procenta české produkce řepky a patří mu jen 3,5 procenta orné půdy v Česku.

Andrej je až zarputile pracovitý, spí jen pár hodin, vydal se do boje s politiky a jeho nadace, do které vložil 100 milionů korun, vyhlásila válku rakovině. Nemá letadla či jachty jako jiní.

Na vůdcích naší země se často těžko hledá něco pozitivního, na panu Babišovi jsem těžko hledal něco negativního. Snad jen, dokud ho osobně nepoznáte, může působit nesympaticky. Naše země ale nehledá playboye. Jeho pevná vůle a pracovitost je pro mne inspirující.


Portréty dalších 24 inspirativních Čechů, které napsalo 24 známých jmen českého byznysu a veřejného života (někteří jsou v následující fotogalerii), najdete v novém čísle týdeníku Ekonom.


obalka ekonom 312013Nový Ekonom si můžete přečíst i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.