Jeden z největších zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji má indického vlastníka, roční obrat přes 5,5 miliardy korun a mezi místními se mu už desítky let říká Autopal. I když se tak dávno nejmenuje. Firma vyrábějící světlomety pro automobily Škoda, VW, ale třebas i Bentley totiž už od revoluce dvakrát změnila svého vlastníka. Po americkém Visteonu, který podnik koupil v roce 2000, ji před rokem převzala (spolu s dalšími pobočkami) za 1,7 miliardy korun indická skupina Varroc Group.

Zatímco pro Visteon byla světelná divize spíše okrajovým byznysem, pro současného majitele z Indie je součástí zásadní. "Zdejší závody znamenaly pro skupinu Visteon méně než 10 procent celkového obratu, byl nejmenší divizí celé skupiny. Pro Varroc Group naopak tvoříme více než polovinu příjmů. Máme proto větší podporu v investicích, zefektivňování výroby, při podávání patentů," říká Todd C. Morgan, viceprezident pro produktový vývoj firmy, který (stejně jako většina manažerů) pracoval i v předchozím týmu Visteonu.

Od kočárových luceren (rok 1879) přes žárovky pro automobily Škoda, Tatra a Avia se díky indickému kapitálu dostal původně národní podnik Autopal až k jednáním s Mercedesem a americkým Chryslerem. A zatím se mu daří. "Před několika týdny jsem byl také na schůzce ve Volvu. Než se ale dostaneme od vývoje k výrobě, trvá to i dva roky. Nové zakázky proto na obratu firmy zatím vidět nejsou. První výsledky budou na našich číslech patrné až na začátku příštího roku," doplňuje šéf vývoje.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Rostoucí investice (72 milionů korun za poslední fiskální rok), vývoj i výroba si v příštích měsících vyžádají také navýšení počtu zaměstnanců. K současným 2350 pracovníkům v závodech v Novém Jičíně, Ostravě a Rychvaldu by se jich do konce roku 2014 mělo připojit dalších 174. "Ke změně dojde na přelomu roku, kdy spustíme nové programy. Do konce roku 2013 přijmeme do výroby přibližně 50 lidí a stejný počet přibude i příští rok," komentuje nábor manuálních pracovníků Morgan.

Inženýři se firmě hledají podstatně hůře než dělníci. Varroc chce letos nabrat ještě 24 produktových vývojářů, v roce 2014 jich pak má přibýt dalších padesát. V regionu nedaleko od Ostravy to ale může být problém. "Lidí pro dělnické profese je tu dost. Jsme ale okamžitě připraveni najmout desítky inženýrů, dát jim bydlení, platit dopravu, podporovat je, přesto nejsme schopni je získat," říká Morgan. Lákadlem je podle něj i systém bonusů navázaných na výkony firmy. "Takto vysokou kvalitu produkce jsme tu díky tomu ještě nikdy neměli. Zmetkovitost produkce klesá," doplňuje.

Tržby firmy od srpna 2012 do letošního března dosáhly 5,5 miliardy korun. "Jsou na růstové trajektorii. Očekávaný meziroční nárůst tržeb českého Varroc Lighting Systems, který zahrnuje pobočky v Novém Jičíně, Rychvaldu a Ostravě, v rámci nového fiskálního roku (tj. od dubna 2013 do března 2014) je přibližně 7 procent," komentuje výhled na hospodaření firmy Todd C. Morgan. Reálně by to znamenalo roční tržby na úrovni necelých devíti miliard korun.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se