Bývalý šéf představenstva německého výrobce nákladních automobilů MAN Hakan Samuelsson souhlasil, že zaplatí firmě 1,25 milionu eur (32 milionů Kč) jako odškodné za korupční aféru, která se dostala na světlo v roce 2009. Oznámil to mluvčí podniku.

Dodal, že v následujících dnech bude podepsána příslušná dohoda, která bude v příštím roce předložena ke schválení valné hromadě akcionářů.

Švédský list Dagens Industrie navíc uvedl, že Samuelsson se dohodl s mnichovskou prokuraturou na ukončení jeho vyšetřování kvůli korupční aféře výměnou za zaplacení 500 000 eur na dobročinné účely. Prokuratura však tuto informaci odmítla potvrdit, píše agentura DPA.

Samuelsson odešel z čela společnosti MAN v roce 2009 poté, co se ukázalo, že firma používala úplatky při snaze o získání zakázek. Loni se stal generálním ředitelem švédského výrobce osobních vozů Volvo Car, jehož majitelem je čínská společnost Geely.

Většinovým vlastníkem firmy MAN je německý automobilový koncern Volkswagen. Ten v lednu oznámil, že plánuje získat nad divizí MAN plnou kontrolu a nabídl minoritním akcionářům odkup akcií.

Nabídka platí do poloviny září. Volkswagen plánuje MAN sloučit se svou další divizí nákladních vozů, švédskou Scanií.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru