Úterní byznysová zpráva dne - koupě divize mobilních telefonů Nokia americkým softwarovým obrem Microsoftem za 5,44 miliardy eur (asi 140 miliard Kč) - výrazně rozhýbala burzy.
Akcie Nokie vystřelily o 40 procent, později mírně korigovaly a po poledni amerického času byly na burze Nasdaq silnější o 28 procent oproti pondělí. Zpráva pomohla akciím společností, jejichž je Nokia zákazníkem. Alcatel Lucent posílil o 7 procent a akcie STMicro přidávaly 3,35 procenta.
Na druhou stranu akcie Microsoftu hned při otevření americké burzy ztratily pět procent a dál mírně ztrácely.
Finská média mezitím kritizují nízkou prodejní cenu a Kanaďana Elopa označují za "trojského koně", který pomohl prodat jejich rodinné stříbro za hubičku.
"Ten obchod je výhodný pro obě firmy, ještě víc pro Microsoft, protože platí méně než v roce 2011 za Skype (to bylo 8,5 miliardy dolarů). Je to druhý největší obchod Microsoftu v historii a pro Nokii po 30 letech konec dobrodružství s mobilními telefony, kde bývala světovou jedničkou," komentoval transakci pro CNBC analytik ETX Capital Ishaq Siddiqi.
Proč tedy nerostou i akcie Microsoftu a naopak ztrácejí přes šest procent?
"Pokud jste investor, nečekejte že Microsoft bude v nejbližší době kvůli koupi Nokie posilovat. Stále má velké problémy s výrobou vlastních mobilů a tabletů Surface, řeší vakuum v nejvyšším vedení a nějaké synergie budou chtít čas. Navíc Nokia teď není zrovna hvězda, co se týče hardware," píše Jeff Reeves, editor InvestorPlace.com.
"Na druhou stranu, Microsoft měl volnou hotovost a viděl příležitost, jak ji využít. Takže možná největší naději pro investory je to, že se konečně rozhodl dělat něco jinak. Když se podíváme na vývoj v posledních deseti letech a skutečnost, že tenhle nákup odčerpá jenom asi 10 procent ze 76,8 miliard v hotovosti a krátkodobých investicích, jimiž se firma chlubila v posledních výsledcích, je to nakonec správný krok," dodává Reeves.
"Od Microsoftu je to velká, ale nezbytná hazardní hra," souhlasí také analytik Geoff Blaber ze společnosti CCS Insight. "Po letech neúspěchů se systémem Windows Mobile Phone firma přeřazuje na jiný rychlostní stupeň a ujímá se kontroly nad softwarem i hardwarem," dodal.
Nokia byla od 90. let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale loni sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Finské společnosti se stále příliš nedaří na trhu s chytrými telefony, kde zaspala nástup konkurentů Apple a Samsung.
Generální ředitel Nokie Stephen Elop, který do čela firmy přišel v roce 2010 právě z Microsoftu, přejde po dokončení transakce zpět do americké firmy. Podle některých analytiků by se dokonce mohl stát novým šéfem Microsoftu. Spolu s ním tam odejdou další vysocí manažeři a celkem asi 32.000 - tedy více než třetina - zaměstnanců Nokie.
Podobný krok jako Microsoft již dříve udělal jeho konkurent Google, který je autorem operačního systému Android pro mobilní telefony a tablety. Firma loni dokončila převzetí výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility za 12,5 miliardy dolarů (244 miliard Kč).
Pro Finy je to osobní křivda
Finská média jsou z transakce rozčarována a Kanaďana Elopa označují za "trojského koně". A to právě kvůli tomu, že přišel z Microsoftu, obhlédl Nokii, pomohl ji Microsoftu "spolknout" a po splnění úkolu se do Microsoftu vrací s tou nejcennější trofejí - podle některých komentátorů navíc získanou "za hubičku".
Zbytek finské firmy bude prozatím řídit předseda její správní rady Risto Siilasmaa. Nokia bude mezitím hledat nového šéfa. Nového ředitele ale nyní hledá i Microsoft. Ballmer totiž minulý měsíc oznámil, že do roka odejde z funkce. Kandidátem na jeho nástupce by mohl být právě Elop.
Siilasmaa uvedl, že Ballmer vyzval Nokii k jednání o akvizici letos v únoru. Ballmer se na společné tiskové konferenci s novým prozatímním šéfem Nokie snažil rozptýlit obavy, že transakce povede k zániku dalších pracovních míst ve Finsku. Nokia totiž pod Elopovým vedením propustila již desetitisíce zaměstnanců.
Nokia sídlí ve finském městě Espoo. "Pro mnoho Finů, včetně mne, jsou telefony Nokia součástí prostředí, ve kterém jsme vyrůstali. Řada prvních reakcí na tuto dohodu bude emocionální," řekl k prodeji divize mobilních telefonů finský ministr zahraničního obchodu Alexander Stubb.
Nokia vznikla před 148 lety, dohodnutou transakcí se tudíž uzavírá jedna velká éra, důležitá nejen pro technologický sektor, ale hlavně pro samotné Finsko a jeho obyvatele.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist