Společnost New World Resources (NWR) se rozhodla uzavřít Důl Paskov na Frýdecko-Místecku, protože ve střednědobém výhledu důl zřejmě nebude konkurenceschopný. Firma to oznámila v úterním prohlášení.

O podmínkách uzavření bude jednat s českou vládou, akcionáři a dalšími zúčastněnými stranami. NWR vlastní důl prostřednictvím společnosti OKD.

Rozhodnutí o uzavření dolu potvrdil serveru IHNED.cz mluvčí OKD Marek Síbrt. V dole pracuje zhruba 3000 lidí.

"Formálně jsme potvrdili to, co již říkáme několik týdnů. Tedy že provozování dolu je dlouhodobě neudržitelné. Důvodem formálního rozhodnuti je, že nám umožní odblokovat jednání s odbory i se státem," řekl Síbrt.

Důl Paskov vysokými náklady na těžbu negativně ovlivňuje hospodaření firmy. Finanční ředitel NWR Marek Jelínek v létě po zveřejní pololetních výsledků firmy uvedl, že NWR zvažuje uzavření dolu, ale že v provozu bude nejméně do konce roku 2014. Vedení tak reagovalo na situaci poté, co se důl nepodařilo prodat. 

Stát by mohl provoz dolu prodloužit do roku 2018

"V dalších týdnech dokončíme sociální program pro Důl Paskov a technický plán likvidace dolu. Ve spolupráci s odborovými organizacemi oslovíme pracovní kolektivy a budeme zjišťovat, kolik zaměstnanců bude ochotno přejít na naše karvinské doly," řekl Síbrt.

Uzavřít Důl Paskov je nesmysl. Zachránit ho mohou dotace z EU, věří odboráři - čtěte ZDE

OKD teď bude vyjednávat o podmínkách uzavření dolu s vládou. Připouští, že může provoz držet až do roku 2018, ale klade si podmínku: na dotované - takzvané sociální těžbě – se musí podílet stát.

Důl Paskov

- Produkuje kvalitní koksovatelné uhlí. V roce 2012 se zde vytěžilo 950.000 tun uhlí. Práci dává zhruba 3000 lidí.

- Nachází se jižně od Ostravy; je to poslední činný důl v ostravské části ostravsko-karvinského revíru.

- Důl Paskov tvoří lokality Staříč a Chlebovice. Do organizační struktury je začleněn také Důl Frenštát, který je zakonzervován.

- Rozloha důlního pole je 40 kilometrů čtverečních, zásoby jsou odhadovány zhruba na 23 milionů tun uhlí.

- Úpravna má kapacitu 550 tun za hodinu.

- Největší absolutní hloubky dosahuje jáma v lokalitě Staříč - 1155 metrů.

- Důlní závody Paskov a Staříč mají poměrně krátkou historii: výstavba objektů závodu Paskov začala roku 1960 a těžba v roce 1966, ve Staříči se začal důl budovat v roce 1962 a těžba začala v roce 1971.

Termín potvrdil i mluvčí Síbrt s tím, že záležet bude na tom, zda bude mít vláda zájem podílet se na prodloužení provozu. "Pokud všechny náklady útlumu ponese společnost OKD, dojde k ukončení těžby k 31. 12. 2014. K tomuto datu bude na dole pracovat i většina zaměstnanců. Několik set lidí by však na dole působilo ještě v první části roku 2015 a podíleli by se na technickém útlumu. Pokud by se na uzavření dolu podílel i stát, mohlo by k úplnému útlumu dojít až v roce 2018," popsal Síbrt.

Jednání se zástupci státu podle něj firma bere velmi vážně. "Právě proto jsme se dosud soustředili na detailní právní i finanční přípravu a přípravu možných variant slučitelných s českou i evropskou legislativou. Tyto práce budou dokončeny za několik týdnů," uvedl.

Jednání s vládou teď bude rozhodující. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala nedokázal prohlášení NWR bezprostředně po zveřejnění komentovat. "Jediné, co na to mohu v této chvíli říct, je, že mne to mrzí," konstatoval ministr v demisi.

Vláda ale má podle něj připraven komplex opatření, jak dopad uzavření dolu Paskov zmírnit. "Podíl státu na sociální těžbě je jedním z možných řešení, ale hlavní je, s čím přijde vlastník," řekl Cienciala. Připomněl, že o řešení důsledků hrozícího masového propuštění z velkých podniků v Moravskoslezském kraji bude ve středu jednat vláda.

Prezident Miloš Zeman zároveň podle Ciencialy pozval vlastníka OKD příští týden na Hrad.

Postoj vlády a podoba procesu uzavírání dolu nyní nejvíce zajímá zaměstnance. "Uzavírání může trvat i několik let a bude záležet například na tom, kolik pracovníků bude moci přejít na jiné provozy OKD," reagoval na zprávu NWR pro IHNED.cz místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta.

NWR

- Je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v České republice. Sídlí v Amsterodamu, vznikla v roce 2005.

- Téměř dvě třetiny akcií NWR vlastní společnost BXR Group Limited, ve které má zhruba padesátiprocentní podíl český miliardář Zdeněk Bakala. Zbylé akcie NWR se obchodují na burzách v Londýně, Varšavě a Praze.

- V roce 2012 společnost vytěžila 11,2 milionu tun uhlí a vyrobila 555.000 tun koksu.

- Vlastní těžební společnost OKD, která je jediným producentem černého uhlí v ČR. Z hlediska objemu těžby je OKD podle svého tvrzení jednou z pěti největších společností v Evropě. OKD provozuje čtyři doly: Karviná, ČSM, Darkov a Paskov. V roce 2012 OKD vytěžila 11,2 milionu tun uhlí.

- V letošním prvním pololetí utrpěla čistou ztrátu 395,7 milionu eur (10,2 miliardy Kč). Tržby za stejné období činily 493 milionů eur. Za celý loňský rok vykázala NWR tržby 1,3 miliardy eur (zhruba 33,9 miliardy Kč) a ztrátu milion eur (zhruba 26 milionů korun).

- V souvislosti se špatnou hospodářskou situací společnost letos v květnu a červnu oznámila plán úsporných opatření. Jeho součástí byl kromě snížení nákladů i prodej Dolu Paskov a společnosti OKK Koksovny. Zatímco pro důl se nepodařilo najít kupce, o koksovnu prý projevilo zájem několik firem.

V úterý večer v České televizi generální ředitel OKD Ján Fabián ujistil, že i pokud dojde k utlumení těžby příští rok, pracovníci budou mít k dispozici sociální program, který mají zaručený v současné kolektivní smlouvě. Na příští rok totiž ještě není kolektivní smlouva pracovníků OKD podepsaná.

Rozhodnutí předcházela demonstrace v Ostravě

Horníci v úterý ještě před oficiálním oznámením ukončení těžby v Dolu Paskov demonstrovali proti vlastníkům dolů. Na odpolední demonstraci nazvanou Za zachování pracovních míst a slušnou mzdu dorazilo v Ostravě zhruba 2500 až 3000 lidí. Na konci protestní akce organizátoři přečetli prohlášení vyzývající majitele OKD, aby ze svých minulých zisků zajistili normální chod firmy. Demonstranti nesli symbolickou rakev s nápisem NWR HROB OKD.

Mluvčí OKD Síbrt večer zdůraznil, že rozhodnutí o uzavření dolu s úterní demonstrací nijak nesouvisí.

Ztráta NWR roste

NWR prostřednictvím černouhelné firmy OKD vlastní v Česku čtyři doly. Kromě Paskova to jsou ještě Darkov, Karviná a ČSM. Paskov je posledním činným dolem OKD v ostravské části revíru, ostatní jsou na Karvinsku. Loni se v dolech OKD vytěžilo 11,2 milionu tun uhlí. Kromě toho NWR vlastní polský důl Debiensko, kde ale zatím netěží.

NWR, která má sídlo v Amsterodamu, je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Patří firmě BXR, která má v těžební společnosti téměř dvoutřetinový podíl.

Ve skupině BXR má zhruba poloviční podíl český miliardář Zdeněk Bakala. Ten je zároveň majoritním vlastníkem vydavatelství Economia, které provozuje server IHNED.cz.

V posledních letech se NWR potýká s nepříznivým prostředím na trhu kvůli poklesu cen černého uhlí. Loni firma vykázala čistou ztrátu jeden milion eur (25,7 milionu korun) po zisku 130 milionů eur v roce 2011. V letošním prvním pololetí NWR hospodařila se ztrátou 395,7 milionu eur, do výsledků se ale promítlo snížení hodnoty těžebních aktiv o 307 milionů eur kvůli dlouhodobě nízkým cenám uhlí.