Kauza solárního podvodu týkající se dvou fotovoltaických elektráren na Chomutovsku míří k soudu.

Státní zástupce ve čtvrtek podal obžalobu na deset lidí včetně předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové. Případem se tak bude zabývat brněnský krajský soud.

Oznámil to státní zástupce Radek Mezlík z brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka řekl, že podání obžaloby není překvapivé, státní zástupce podle něj postupuje tak, jak avizoval už dříve. "Paní předsedkyně nadále trvá na své nevině a chce se před soudem obhájit," dodal.

"Obžaloba je účelová diskreditace mé osoby. Je zarážející, že o předmětných licencích rozhodovalo v roce 2010 bývalé vedení úřadu, které je nyní pouze v roli svědka. Správní řízení u obou elektráren na úřadu stále probíhá a dosud v něm nebylo vyneseno pravomocné rozhodnutí," komentovala obžalobu Vitásková.

Případ se týká údajného podvodného získání licence do konce roku 2010 na dvě severočeské elektrárny. Záměrem pachatelů prý bylo získat vyšší cenu za výkup elektřiny.

K soudu půjdou zástupci objednavatelů a zhotovitelů elektráren obžalovaní z podvodu či pokusu o něj a čtyři bývalí či současní zaměstnanci ERÚ obžalovaní ze zneužití pravomocí úřední osoby. Šéfka úřadu Vitásková je obžalovaná z napomáhání trestnému činu.

Alena Vitásková již dříve obvinění odmítla s tím, že jde o součást účelové kampaně s cílem poškodit Energetický regulační úřad i ji samotnou.

"Celé obvinění v plném rozsahu odmítám a považuji jej za absurdní účelový materiál, který má vést k destabilizaci Energetického regulačního úřadu a dehonestaci mé osoby," uvedla.

"Je to brutální pokus o to, jak mě dostat z pozice předsedkyně Energetického regulačního úřadu, ze strany pana policejního rady Pavla Pinky a státního zástupce Radka Mezlíka. Pokud jsme nezávislá státní správa v oblasti energetiky, tak mě přece nemohou obvinit za postup ve správním řízení, které jsem v té době ještě neřídila," řekla Vitásková v rozhovoru pro HN.

Obžalovaní mohli způsobit škodu 1,9 miliardy

Podle policistů se skupina snažila získat licenci a následně připojit fotovoltaické elektrárny k distribuční soustavě elektřiny do konce roku 2010, ačkoliv obě elektrárny nebyly ještě v tomto roce dokončeny.

Tím by jim byla garantována podstatně vyšší cena za výkup elektřiny než u fotovoltaických zdrojů uvedených do provozu v roce 2011.

Pokud by se na podvod nepřišlo, během příštích 20 let by kvůli garantované vyšší ceně za výkup takto vyrobené elektřiny vznikla podle státního zástupce škoda 1,9 miliardy korun. Elektrárny by každý měsíc inkasovaly zhruba o 50 procent vyšší výkupní ceny. Loni na podzim vzniklou škodu státní zástupce odhadl na desítky milionů korun, podle něj však stále narůstala.

"Je to účelové stíhání. Když vezmete, na jaké miliardy jsem sáhla: zákon o podporovaných zdrojích, zastavení podpory pro biometan, což měla být stejná loupež jako fotovoltaika, tlak na veřejnost, na politiky, aby se zastavila podpora obnovitelných zdrojů, protože jsme za hranicí ekonomické únosnosti nejen u občanů, ale i firem," dodala Vitásková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist