Cestující v letadlech v USA možná již brzy nebudou muset vypínat elektronické přístroje při vzletu nebo přistávání letadla.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) se má příští týden zabývat zmírněním pravidel pro používání mobilních telefonů, laptopů, tabletů, elektronických čteček a další osobní elektroniky v letadle. Poradní výbor doporučí FAA, aby cestující nemuseli svoji elektroniku vypínat. Telefonování však zřejmě zůstane nadále zakázáno. Píše o tom web americké televize Fox News.

Podle současných nařízení FAA musí být přístroje vypnuté v letové hladině nižší než 10 000 stop (3048 metrů) a z mobilních telefonů se nesmí telefonovat v jakékoliv výšce.

Důvodem je riziko, že by přístroje mohly rušit radiové a další systémy letadel. Nová letadla jsou však již vybavena systémy, které mají zabránit rušení, a kritici si již dlouho stěžují, že současná nařízení jsou neopodstatněná.

Podle doporučení by cestující mohli používat většinu přístrojů, i když některé by se musely přepnout do speciálního režimu "letadlo". Cestující by během celého letu mohli číst elektronické knihy, poslouchat muziku, sledovat filmy, hrát hry a pracovat. Stahování dat, surfování po internetu a telefonování však mají zůstat i nadále zakázané.

"Nebudete moci hrát piškvorky s přáteli ani surfovat po webu nebo poslat e-mail," řekl Fox News Henry Harteveldt, analytik cestovního ruchu a letecké dopravy ze společnosti Hudson Crossing.

"Ale budete smět číst nebo pracovat na tom, co máte uložené ve svém zařízení," vysvětluje. "Potřebujete dodělat prezentaci v PowerPointu nebo se chcete dívat na film, který jste předtím stáhli? Žádný problém."

 

Aerolinky ušetří na obrazovkách

Po uvolnění pravidel pro vypínání přístrojů by cestující mohli zapojovat svoji vlastní elektroniku do zábavních systémů v letadle. Aerolinky by tak již nemusely nechat montovat do letadel obrazovku pro každého cestujícího, což by výrazně snížilo hmotnost letadla, tedy i spotřebu pohonných hmot.

Očekává se, že většina doporučení poradního výboru bude přijata, možná i všechny. Není však jisté, jak dlouho bude trvat, než budou oficiálně zavedena. Pokud FAA rozhodne o rychlém zavedení, mohli by cestující začít používat svoji elektroniku bez omezení již na počátku příštího roku. Pokud však budou muset aerolinky žádat o povolení pro každé letadlo, může to trvat rok i více, napsala agentura AP.