Demokraté v americké Sněmovně reprezentantů v úterý odmítli dílčí republikánské návrhy na částečné obnovení funkcí ochromené státní správy. Postupně neprošlo uvolnění prostředků na platby válečným veteránům, znovuotevření národních parků a pro washingtonské státní úřady.

Americká platební neschopnost tak pokračuje druhým dnem. Ten první ale nijak zvlášť nepoškodil obchodování na burze. Spíše naopak. Dow Jonesův index v závěru posílil o 0,41 procenta na 15 191,70 bodu Širší index S&P 500 vzrostl o 0,80 procenta na rovných 1695 bodů. Souhrnný index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 1,23 procenta na 3817,98 bodu.

Investoři vesměs soudí, že problém se brzy vyřeší, takže žádné větší dopady na ekonomiku mít nebude. Optimismus investorů rovněž vedl ke smazání téměř všech počátečních ztrát dolaru.

Analytici zatím větší dopad na ekonomiku od přerušení části vládních služeb nečekají a předpokládají brzké řešení. Negativní vliv by to mohlo mít až v případě, že by se situace protahovala. Hlavní ekonom torontské investiční pobočky banky RBC Eric Lascelles odhaduje, že každý týden, kdy nebude vláda v provozu, sníží tempo ekonomického růstu tohoto čtvrtletí o 0,1 procentního bodu.

"Všechno se to omezuje na otázku, jak dlouho to bude trvat," nechal se slyšet Marc Chandler z newyorské firmy Brown Brothers Harriman. "V zásadě víme, že se to v minulých desetiletích dělo často a že to žádná krize není. Nevypadá to sice pěkně, ale tak demokracie funguje," dodal. Během posledního omezení vládních služeb v prosinci 1995 a v lednu 1996 index S&P mírně stoupl a předtím za týdenního uzavření vládních úřadů v polovině listopadu 1995 posílil o 1,3 procenta.

Trh podpořily údaje, podle nichž aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu byla v září nejvyšší za téměř dva a půl roku. Průmyslové firmy najímaly zaměstnance nejrychleji za 15 měsíců

Ministr financí chce alespoň oddálit den, kdy dojdou peníze

Ministr financí Jack Lew uvedl, že začal využívat posledních možností, jak oddálit den, kdy vládě dojdou peníze na splácení svých závazků. Lew prohlásil, že americké ministerstvo financí pozastavilo některé zásahy do vládních měnových rezerv. Uvolní rovněž prostředky z federální úhradové banky FFB na penze státních úředníků a podporu postižených osob.

Ministr upozornil, že tato opatření umožní trochu déle zůstat pod dluhovým stropem USA, jenž činí po lednovém navýšení 16,7 bilionu dolarů (318 bilionů korun). I tak ale americká vláda do 17. října vyčerpá peníze na úhradu splatných závazků a zůstane jí v hotovosti pouze 30 miliard dolarů. To je částka, která může být vyčerpána za jediný den.

"Když nebudeme mít k dispozici dostatek hotovosti, nebudou Spojené státy americké schopny dodržet všechny své závazky," varoval Lew zákonodárce. "Proto zdvořile vyzývám Kongres, aby okamžitě prokázal svou odpovědnost tím, že navýší dluhový strop země," žádal Lew.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist