Americký dolar je na osmiměsíčním minimu vůči euru. A klíčové burzovní indexy v zemi oslabovaly.

Investoři ve Spojených státech totiž stále nevědí, zda bude země v nejbližší době schopná platit své závazky.

Dow Jonesův index se snížil o 0,9 procenta na 14 996,48 bodu. Širší index S&P 500 klesl rovněž o 0,9 procenta na 1678,66 bodu, a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil dokonce o 1,1 procenta na 3774,34 bodu, napsala agentura Reuters.

Pokračování rozpočtových sporů mezi zákonodárci v USA by mohlo vést rovněž k neschopnosti zvýšit dluhový limit. Vládě by tak mohly dojít i peníze na splácení dluhů, což by mohlo poškodit ekonomiku a rozkolísat světové finanční trhy.

"Je skutečností, že problém dluhového stropu se čím dál více přibližuje. To vyvolává opravdové obavy," řekl analytik Randy Frederick ze společnosti Charles Schwab. Vláda již dříve uvedla, že bez zvýšení dluhového limitu bude mít peníze na úhradu splatných závazků pouze do 17. října.

Na devizovém trhu se dolar propadl na osmiměsíční minima vůči euru i koši předních měn. "Euro se za této situace stává pro investory novým bezpečným útočištěm," uvedl analytik Steven Englander ze společnosti CitiFX.

"Dolar je kvůli situaci ve Washingtonu zranitelný a nadále bude zaostávat za ostatními předními měnami, jako je euro," dodal.

Jednotná evropská měna se vůči dolaru vyšplhala až na 1,3645 USD, tedy na nejvyšší úroveň od 4. února. V závěru čtvrtečního obchodování v New Yorku vykazovala nárůst o 0,3 procenta na 1,3617 USD.